15 i 16 kwietnia edukacyjno-rozrywkowe centrum Planeta Energii gościło na rynku we Wrześni. Wizyta interaktywnego miasteczka to nagroda dla uczniów klasy I E i pani Beaty Mocek z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 za zwycięstwo w III edycji ogólnopolskiego konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA, propagującego wiedzę o energii elektrycznej wśród najmłodszych.
Ponad 3 tys. osób odwiedziło mobilne centrum naukowe Planeta Energii, które przez dwa dni gościło na rynku we Wrześni. We wspólnej nauce i zabawie uczestniczyło niemal 2,5 tys. dzieci i ponad 600 dorosłych. Kosmiczna ekipa przybyła do Wrześni dzięki klasie I E i pani Beacie Mocek ze SSP nr 1 we Wrześni zdobywcom jednej z dziesięciu nagród głównych w III edycji konkursu edukacyjnego Grupy ENERGA.
W trakcie realizacji programu dzieci uczyły się jak bezpiecznie i racjonalnie korzystać z energii elektrycznej, poznały zagadnienia związane z odnawialnymi źródłami energii i właściwe, proekologiczne postawy. W realizację konkursowych zadań bardzo chętnie zaangażowali się także rodzice i dziadkowie mówi Beata Mocek, wychowawczyni zwycięskiej klasy. Cieszymy się, że zostaliśmy jednym z laureatów konkursu. Wizyta mobilnego centrum naukowego to z pewnością wydarzenie na dużą skalę. Mamy nadzieję, że miasteczko Planeta Energii dostarczyła wszystkim odwiedzającym tyle samo radości, co nam - dodaje.
Już od rana na Planecie Energii panowała gorąca atmosfera. Jako pierwsi w miasteczku pojawili się uczniowie ze zwycięskiej klasy wraz w wychowawcą panią Beatą Mocek oraz grupa Stokrotki z panią Darią Przybyłą z przedszkola nr 2 w Słupcy laureaci nagrody specjalnej. Punktualnie o godz. 9:00 dzieci w towarzystwie profesora Volta i Energoludka, przecięły wstęgę i dokonały uroczystego otwarcia miasteczka. W trzech charakterystycznych namiotach Planety Energii, najmłodsi uczyli się czym jest energia elektryczna oraz jak bezpiecznie i oszczędnie należy z niej korzystać.
W strefie pierwszej miasteczka największe zainteresowanie dzieci wzbudziła prądnica napędzana strumieniem płynącej wody. Eksperyment w prosty sposób wyjaśniał mechanizm działania elektrowni wodnej. W strefie drugiej najmłodsi oglądali film 3D o Energoludkach sympatycznych mieszkańcach Planety Energii, podczas którego poznawali podstawowe zagadnienia związane z energią elektryczną. W ostatnim z namiotów uczniowie uczestniczyli w pokazach i eksperymentach prowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dzieci z ogromnym zaciekawieniem obserwowały zjawisko lewitującej kuli oraz wizualizacje pola magnetycznego.
Gościem specjalnym miasteczka Planeta Energii we Wrześni był ambasador III edycji programu dr nauk fizycznych i dziennikarz naukowy Tomasz Rożek, zdaniem którego Program edukacyjny Planeta Energii w doskonały sposób łączy naukę i zabawę. Dzieci poprzez rozmaite doświadczenia, eksperymenty mogą lepiej zrozumieć świat energii elektrycznej. Mam nadzieję, że wizyta miasteczka we Wrześni zachęci innych nauczycieli do włączenia się w tego typu projekty, do czego serdecznie zachęcam.
Mieszkańcy Wrześni wkręceni w Konkurs 10 miast"!
Po godzinie 15 miasteczko Planeta Energii gościło mieszkańców Wrześni. Z jego licznych atrakcji, przy pięknej, słonecznej pogodzie korzystały całe rodziny. Dodatkowo mieszkańcy z ogromnym zapałem i entuzjazmem za pomocą siły własnych mięśni wytwarzali energię elektryczną podczas sztafety złożonej z rowerków stacjonarnych. Czy zgromadzili jej najwięcej spośród 10 miast, w których gościć będzie Planeta Energii i tym samym zdobyli dodatkową nagrodę dla dzieci, okaże się w czerwcu.
Nasza tegoroczna niespodzianka w postaci Konkursu 10 miast, spotkała się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców Wrześni. Z wielkim zaangażowaniem i poświęceniem walczyli o dodatkową nagrodę dla dzieci z Samorządowej Szkoły Podstawowej nr 1 multimedialną tablicę z akcesoriami mówi Marta Dankowska, koordynator programu z Centrum Marketingu i Komunikacji ENERGA SA.
Września to pierwsze z dziesięciu miast, które w tym roku odwiedziło mobilne centrum naukowe ENERGI. Jeszcze w kwietniu ekipa Planety gościć będzie w Turku, Radomsku i Katowicach, skąd pochodzą kolejne zwycięskie klasy. Następne wizyty odbędą się w maju.
Honorowy patronat nad wizytą miasteczka Planeta Energii sprawował Burmistrz Miasta i Gminy Września Tomasz Kałużny.
Patronat honorowy nad programem "Planeta Energii" objęli Minister Edukacji Narodowej oraz Rzecznik Praw Dziecka. Patronat merytoryczny sprawuje Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Patroni medialni programu to magazyn popularnonaukowy Focus i portal sieciaki.pl. Ambasadorem III edycji programu Planeta Energii jest Tomasz Rożek doktor nauk fizycznych, dziennikarz naukowy i autor książek.
Planeta Energii to projekt edukacyjny Grupy ENERGA realizowany od 2010 roku w ramach programu ENERGA Edukacja, skierowany do uczniów i nauczycieli klas I-III ze szkół podstawowych, którego głównym celem jest promowanie bezpiecznego i racjonalnego korzystania z energii elektrycznej. W dwóch poprzednich edycjach programu praktyczną wiedzę o prądzie zdobyło niemal 73 tys. dzieci z całej Polski. Projektowi co roku towarzyszy wędrujące interaktywne miasteczko Planeta Energii, które do tej pory odwiedziło 24 miasta.
***
Grupa ENERGA głównymi obszarami jej działalności są: wytwarzanie, obrót i dystrybucja energii elektrycznej i ciepła. ENERGA dostarcza energię elektryczną dla ponad 2,9 mln klientów, Grupa jest operatorem systemu dystrybucyjnego energii elektrycznej na obszarze 75 tys. km kw. i eksploatuje ponad 191 tys. km linii elektrycznych, którymi przesyła ponad 20 TWh energii rocznie. Udział w rynku dystrybucji i sprzedaży wynosi około 16 proc., w rynku wytwarzania - niemal 3 proc. Grupa ENERGA dzięki 47 własnym elektrowniom wodnym i licznym farmom wiatrowym przyłączonym do jej sieci jest liderem dostaw energii ze źródeł odnawialnych (do sieci ENERGI przyłączone są odnawialne źródła o łącznej mocy ponad 1600 MW). Zielona energia to już blisko 16 proc. prądu dostarczanego klientom firmy. Natomiast udział energii z odnawialnych źródeł w produkcji własnej wynosi ponad 31 proc. Innowacyjne i proekologiczne działania przynoszą Grupie ENERGA efekty w postaci wielu wyróżnień. W 2012 r. spółka otrzymała Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii Zielona Gospodarka, a wcześniej m.in. nagrodę Green Excellence za najwyższe standardy ekologiczności oraz przyznawaną przez BCC złotą statuetką Lidera Polskiego Biznesu. Marka ENERGA znajduje się także wśród European Trusted Brands 2010 jako jedna z najbardziej budzących zaufanie eko-marek".
ENERGA od wielu lat angażuje się w inicjatywy prospołeczne. Czyni to w ramach programu ENERGA dla Ciebie, który obejmuje działania kształtujące postawy proekologiczne wśród najmłodszych, a także wspierające rozwój fizyczny i popularyzujące działalność kulturalną istotną dla społeczności lokalnych. Fundacja ENERGA niesie ponadto pomoc osobom poszkodowanym przez los oraz czynnie wspiera organizacje charytatywne. Elementem programu ENERGA dla Ciebie jest projekt ENERGA Edukacja.