Według Eurochambres, sytuacja jest lepsza w dziedzinie produktu krajowego brutto na głowę. Wynosi on aktualnie w Unii 25.336 USD (18.881 euro), co odpowiada poziomowi amerykańskiemu z 1985 roku. Obecny unijny wskaźnik PKB na jednego pracownika Stany Zjednoczone notowały w 1989 roku.
Jak przypomina "FT", unijni przywódcy mają w tym miesiącu zadecydować o zmodyfikowaniu Strategii Lizbońskiej, która miała uczynić z Unii Europejskiej wiodącą gospodarkę świata. Jednak raport Eurochambres wskazuje, iż Europa musi znacznie zwiększyć wydajność własnej gospodarki, by nadrobić zaległości wobec Stanów Zjednoczonych.
"UE osiągnie amerykańską wydajność pracy na jednego zatrudnionego dopiero w 2056 roku i to tylko wtedy, jeśli wzrost wydajności w Unii będzie przewyższał jej wzrost w USA o 0,5 procenta rocznie" - zaznacza Eurochambres dodając, iż od 1994 roku wzrost ten jest za oceanem szybszy niż w Unii.
Według raportu, w wydatkach na badania naukowe i postęp techniczny UE nie prześcignie Stanów Zjednoczonych wcześniej niż w 2123 roku - i to także pod warunkiem corocznego wyprzedzania rywala o 0,5 procent.
"Wzywamy europejskich przywódców, by podczas (marcowego) szczytu skupili się na gospodarce, bowiem bez gospodarki Europa nie ma przyszłości. To kwestia przetrwania" - powiedział prezes Eurochambres Christoph Leitl.
ss, pap