OC podstawą ubezpieczeń samochodowych
Według polskiego prawa OC stanowi jedyne ubezpieczenie, które jako właściciel pojazdu bezwzględnie musisz posiadać. To ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody, jakie możesz wyrządzić innym uczestnikom ruchu drogowego. Nie jest to więc stricte ubezpieczenie samochodu, ale ochrona innych podróżujących przed twoimi błędami i wynikającymi z nich szkodami.
Autocasco – ubezpieczenie dla nowego samochodu
Polisą, która zapewni prawdziwą ochronę twojego samochodu, jest ubezpieczenie autocasco, czyli AC. Tylko dzięki niemu odzyskasz pieniądze, jeśli rozbijesz wóz w wypadku, który spowodowałeś. To ubezpieczenie zapewni ci też zwrot wartości auta, jeśli zostanie ono skradzione. Biorąc pod uwagę, że mówimy o samochodach nowych, których wartość jest znaczna, taka strata może być bardzo bolesna. Dlatego autocasco, podobnie jak OC, stanowi podstawowe ubezpieczenie nowego auta z salonu.
Na co zwracać uwagę, wykupując ubezpieczenie samochodowe autocasco?
Ze względu na fakt, że ubezpieczenie AC nie jest obligatoryjne, towarzystwa ubezpieczeniowe oferują zróżnicowany poziom ochrony, aby obniżyć koszty polisy. Może się więc zdarzyć, że zostanie ci zaproponowana polisa, w której ubezpieczyciel zobowiązuje się do pokrycia szkody tylko do pewnego procentu wartości samochodu. Jeśli więc auto zostanie zniszczone, np. w wypadku, nie odzyskasz całej jego wartości w ramach takiego ubezpieczenia samochodowego. Innym, często używanym przez ubezpieczycieli sposobem na obniżenie kosztów polisy, jest zapewnienie naprawy auta nie w autoryzowanych serwisach, ale w zwykłych warsztatach samochodowych i przy użyciu tzw. zamienników zamiast oryginalnych części. Jeśli zgodzisz się na takie warunki, to co prawda zapłacisz mniej, ale w przypadku stłuczki twój samochód zostanie naprawiony w sposób, który nie zapewnia najwyższej jakości naprawy, a tym samym:
- możesz stracić gwarancję producenta auta ze względu na użycie nieoryginalnych części zamiennych i naprawę w nieautoryzowanym warsztacie,
- przez co dodatkowo spadnie wartość pojazdu.
Dokładnie przeczytaj więc umowę ubezpieczenia dla nowego samochodu i przeanalizuj wszystkie zawarte w niej warunki. Jeśli coś wzbudzi twoją wątpliwość – dopytaj agenta ubezpieczeniowego.
Dodatkowe ubezpieczenia nowego auta, które warto nabyć
- Ubezpieczenie assistance – zapewni ci ono określoną w umowie ubezpieczenia pomoc, np. techniczną, medyczną czy informacyjną. Dzięki temu żadna awaria auta, nawet w dalekiej trasie nie będzie ci straszna, bo będziesz miał zapewnioną sprawną i profesjonalną pomoc.
- Ubezpieczenie NNW – to ubezpieczenie chroni ciebie i twoich pasażerów. Zapewni wypłatę dodatkowych środków, których możesz potrzebować na rehabilitację po wypadku.