Jak wynika z badania „Urlopowe zwyczaje Polaków”, które przeprowadził portal Prezentmarzen.pl, Polacy coraz rzadziej finansują swoje urlopy za pomocą kredytów. Nadal większość budżetu przeznaczonego na wakacje wydajemy na zakwaterowanie. Tylko 24 proc. finansów pochłaniają rozrywki. Na jedzenie podczas urlopów wydajemy niemal jedną piątą przeznaczonych funduszy.
Nawet 2000 zł na osobę
Respondenci odpowiedzieli także na pytanie, ile średnio wydają na urlop. Okazuje się, że 27 proc. badanych wydaje na wyjazd do 1000 zł na osobę. Aż 38 proc. pytanych, na wakacje przeznacza dwukrotnie więcej.
Galeria:
Urlopy Polaków
– Mimo że w dalszym ciągu zauważalna jest różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej, Polacy przeznaczają coraz większe budżety na atrakcyjne spędzanie czasu wolnego i rekreację. Zwiększa się też świadomość zagrożeń wynikających z przepracowania i braku regeneracji organizmu, dlatego coraz więcej z nas chce aktywnie wypoczywać. Nasze preferencje odnośnie form i jakości wypoczynku zmieniają się. Zarabiamy coraz lepiej i chcemy atrakcyjnie spędzać czas wolny. Jak wynika z naszych obserwacji, podczas urlopu jesteśmy skłonni wydać więcej na oryginalne i ciekawe rozrywki – komentuje Grzegorz Rożalski z serwisu Prezentmarzeń.
Odpocząć od pracy
W badaniu zapytano także o cel wyjazdu na urlop. 76 proc. respondentów odpowiedziało, że główny powód wakacji to chęć zapomnienia o obowiązkach służbowych. Z drugiej strony, 16 proc. pytanych przyznało, że podczas wypoczynku nie potrafi się odciąć od pracy, odbiera telefon służbowy i zagląda na firmowego maila. 8 proc. osób powiedziało również, że na wakacje zabiera laptopa i czasami pracuje zdalnie.
Czytaj też:
Przejechali setki kilometrów, żeby mieć urlop marzeń. Zastali to