Polska Organizacja Turystyczna, jeden z operatorów świadczenia, opublikowała listę podmiotów, które pozwalają na płatność Bonem Turystycznym. Zostały one poszeregowane alfabetycznie. Wśród nich znajdują się gospodarstwa agroturystyczne, hotele, pensjonaty, a także lokale usługowo-gastronomiczne.
Bon turystyczny – co to jest?
Bon Turystyczny jest jednorazowym dodatkiem w wysokości 500 zł, który przysługuje na każde dziecko do 18 roku życia oraz dodatkowe świadczenie w wysokości 500 zł dla dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności.
„Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego, lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Nowe prawo wejdzie w życie jeszcze w te wakacje” – zapewnia rząd.
Jak złożyć wniosek o bon?
„Bon otrzymasz po zarejestrowaniu się na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS), podobnie jak 500+. System pozwala na łatwą rejestrację m.in. za pomocą Profilu Zaufanego, kwalifikowanego podpisu elektronicznego oraz niektórych systemów bankowości internetowej. Bon zostanie aktywowany w systemie teleinformatycznym po potwierdzeniu poprawności lub aktualizacji danych. Trzeba go będzie okazać podczas rezerwacji pobytu lub najpóźniej przy zakwaterowaniu” – informuje oficjalny portal rządu.
Jak z niego skorzystać?
Pierwszym warunkiem jest to, aby dziecko, na które przyznano bon, wzięło udział w wyjeździe, imprezie turystycznej lub usłudze hotelarskiej.
Płatność bonem, wbrew jego nazwie, przebiega wyłącznie elektronicznie. Środki wpłacane są bowiem na konta banków, które biorą udział w akcji i zostały zaakceptowane przez rząd. Płatność w ośrodkach wakacyjnych lub hotelach będzie odbywała się za pomocą specjalnego numeru płatności i wygenerowanego jednorazowego kodu autoryzacyjnego, który zostanie dostarczony SMS-em na numer podany podczas rejestracji w PUE ZUS.
Czy bon turystyczny trzeba wykorzystać w całości
Co ciekawe, bon turystyczny nie musi zostać wykorzystany jednorazowo i w całości. Istnieje możliwość przeznaczenia środków na różne cele. Możliwe jest więc np. przebywanie w różnych miejscach wypoczynkowych lub nocleg w różnych ośrodkach. Może być to przydatne np. w przypadku wycieczki rowerowej, czy objazdowej.
Czytaj też:
Emilewicz: Nie ma mowy o zamianie 500 plus na bon, nic takiego nie padło w mojej wypowiedzi