Jest podpis prezydenta Andrzeja Dudy pod nowelizacją ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, ustawy – Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o odpadach. Jej najważniejszym punktem, który odczuje duża część obywateli, jest ustanowienie maksymalnej kwoty, którą samorządy mogą naliczyć gospodarstwu domowemu za wywóz odpadów. Dotyczy to sytuacji, gdy dana gmina nalicza tę kwotę na podstawie zużycia wody.
Maksymalna kwota za odbiór odpadów
We wspomnianych przypadkach ustawa przewiduje maksymalną kwotę 150 zł miesięcznie na gospodarstwo domowe. Rozwiązanie ma chronić m.in. rodziny wielodzietne, które w naturalny sposób zużywają dużo więcej wody, niż np. singiel czy rodzina dwuosobowa. Ustawa pozwala także gminą fakultatywnie pokrywać resztę kosztów, ale tylko pod warunkiem, że nie będzie się to odbywało za pomocą opłat śmieciowych pobranych od mieszkańców.
Zwiększenie opłat dla lokali usługowych
Nowelizacja zakłada także możliwość zwiększenia opłat za odbiór odpadów z nieruchomości niezamieszkałych. Chodzi m.in. o lokale usługowe, czy sklepy. Zdaniem części gmin, dotychczasowe stawki były nieadekwatne i powodowały duże straty w budżetach samorządów.
Nowa ustawa wejdzie w życie stopniowo. Część obowiązywać będzie od razu, część 14 dni od podpisania, a reszta przepisów dopiero od 1 stycznia 2022 roku.
Czytaj też:
Będzie maksymalna opłata za wywóz śmieci. Rodziny z dziećmi odetchną z ulgą