Zakład Ubezpieczeń Społecznych na korzystniejszych zasadach przeliczy świadczenia emerytalne osób, które na emeryturę przeszły w czerwcu. Przechodzenie na emeryturę właśnie w tym miesiącu było dla emerytów mniej korzystne niż w pozostałych 11 miesiącach. Wszystko przez obowiązujące dotąd przepisy dotyczące waloryzacji składek i kapitału początkowego oraz subkonta. Waloryzacja roczna ma miejsce w czerwcu i obejmuje składki wpłacone do stycznia.
Prezydent w połowie sierpnia podpisał ustawę, która rozwiązuje problem tzw. emerytur czerwcowych. Poprawka zakłada, że świadczenie osób przechodzących na emeryturę w czerwcu będzie liczone w taki sposób, jak w maju, jeśli jest to korzystniejsze dla ubezpieczonego. Ponowne obliczenie świadczenia i wypłata wyrównania nastąpi od dnia powstania prawa do świadczenia i jego wypłaty, nie wcześniej niż od 1 czerwca 2021 r.
– Emeryci i renciści, których te przepisy dotyczą, dostaną wyrównanie świadczenia od dnia, w którym im ono przysługiwało. Zakład będzie dokonywał wypłat świadczeń wraz z wyrównaniem od czerwca bieżącego roku w październikowych terminach. Wypłata za październik 2021 roku będzie realizowana już w nowej wysokości – powiedziała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.
Czytaj też:
Przybywa głodowych emerytur. Rekordzista otrzymuje 2 grosze miesięcznie. „Nie pracujesz, będzie źle”