Radio Zet informowało nieoficjalnie, że w Ministerstwie Finansów miały trwać prace nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów, aby nie stracili na Polskim Ładzie. Według rozgłośni pod uwagę miały być brane różne rozwiązania, m.in. wydanie interpretacji, że posłowie i senatorowie to osoby fizyczne wykonujące działalność polityczną.
Resort odniósł się do sprawy w specjalnym komunikacie. Medialne ustalenia zdementował wiceminister finansów Artur Soboń. Zapewnił, że informacje o pracach nad zmianą sposobu opodatkowania parlamentarzystów są nieprawdziwe. Dodał, że MF skupia się na szerszej uldze dla klasy średniej i dla samotnych rodziców oraz zabezpieczeniem wpływów Organizacji Pożytku Publicznego z 1 proc. podatku, o czym mówił 21 stycznia Mateusz Morawiecki.
MF dementuje medialne doniesienia
„Nowy instrument wsparcia Zakładowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Zakładowego Funduszu Aktywności jest na etapie prac parlamentarnych” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Finansów. Resort przekonywał również, że wyszedł naprzeciw postulatom biznesu, aby zbliżyć podstawę wymiaru składki zdrowotnej do dochodu podatkowego i prowadzi prace w tym zakresie.
– Na naszej agendzie jest też wydłużenie czasu na sporządzenie sprawozdań finansowych oraz zeznań podatkowych w podatku dochodowym od osób prawnych za 2021 r. oraz wpłatę należnego podatku CIT – podsumował Soboń.
Artur Soboń o pracach w Ministerstwie Finansów
Wiceminister finansów już wcześniej zaznaczył, że resort nie planuje zmiany opodatkowania parlamentarzystów w kontekście Polskiego Ładu. „Pracujemy m.in. nad rozwiązaniami dla samotnych rodziców, dla firm (remanenty i amortyzacja) i dla księgowych (przesunięcie terminów sprawozdań i CIT-8). Podniesiemy limit, żeby rodzic nie tracił ulgi na dzieci oraz 4+” – wymieniał w mediach społecznościowych Soboń.
Czytaj też:
Ministerstwo poprawia niedociągnięcie Polskiego Ładu. Przedsiębiorcy nie zapłacą ogromnej składki