Na przestrzeni ostatnich pięciu lat – od początku 2017 roku do końca 2021 roku – wartość chińskich aktywów w obcych rękach wzrosła z 3 bln juanów do blisko 11 bln juanów. Teraz jednak inwestorzy zagraniczni wycofują się z Pekinu. Sytuację – jak zauważają analitycy Bankier.pl – zmienił atak Rosji na Ukrainę.
Chiny zachowują stosunkowo życzliwą postawę wobec Rosji. Podczas niedawnego spotkania szefa rosyjskiej dyplomacji z jego chińskim odpowiednikiem miały paść zapewnienia dotyczące zacieśnienia współpracy pomiędzy państwami, a Chiny – jak twierdzi Kreml – miały skrytykować nałożone na Moskwę sankcję.
Zagraniczni inwestorzy obawiają się, że chińskie aktywa padną ofiarą sankcji nakładanych przez USA, Japonię czy kraje Unii Europejskiej, w sytuacji gdy Pekin zdecyduje się na wsparcie Rosji. Z danych, które przytacza Bankier wynika, że w marcu zagraniczni inwestorzy sprzedali poprzez połączenie z Hongkongiem walory za ponad 45 mld juanów netto (sprzedaż-zakupy). Była to trzecia najwyższa redukcja w historii (poprzednie miały miejsce w marcu 2020 roku i w maju 2019 roku).
Nie tylko wojna płoszy inwestorów
Jeszcze gwałtowniejszy odwrót zanotowano na obligacjach. W lutym zagraniczni inwestorzy zmniejszyli zaangażowanie w chiński dług o rekordowe 80 mld juanów, a w marcu o kolejne 112,5 mld juanów. Serwis zwraca uwagę, że skala ucieczki zagranicznego kapitału była większa niż podczas apogeum walki z koronawirusem w 2020 roku, czy w szczycie „wojny handlowej” w 2018 roku.
Ale odpływ zagranicznego kapitału z Pekinu ma nie tylko związek z sytuacją na Ukrainie. Według analityków Bankier.pl, zgromadzili oni tyle chińskich aktywów, że mają z czego redukować swoją pozycję. Ponadto relatywna atrakcyjność chińskiego długu maleje. Podczas gdy główne banki centralne świata już zacieśniają politykę pieniężną bądź się do tego szykują, Ludowy Bank Chin luzuje warunki monetarne. W świetle niskiej inflacji oraz lockdownowej i strukturalnej słabości gospodarki szansę na zmianę nastawienia są iluzoryczne. Serwis zwraca uwagę, że efekty widoczne są w wycenie papierów i rentowność 10-latek jest już niemal taka sama jak chińskich odpowiedników.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Wojna na Ukrainie. Putin spotka się z Łukaszenką. „Będzie wspólna konferencja”