Firma ubezpieczeniowa Wiener sprawdziła, jak wygląda kwestia oszczędności Polaków, pod kątem przygotowania na nagłe nieszczęśliwe zdarzenia. Wyniki badań opisuje „Rzeczpospolita”.
31 proc. Polaków nie ma oszczędności
Na pytanie: „czy jesteś przygotowany finansowo na sytuację, że mógłbyś nie pracować przez dłuższy czas z powodu choroby, czy wypadku?”, 32 proc. ankietowanych odpowiedziało twierdząco, podkreślając, że dysponuje oszczędnościami na kilka miesięcy. Niestety, niemal tyle samo badanych (31 proc.) odpowiedziało, że nie posiada żadnych oszczędności. Z kolei 27 proc. respondentów zadeklarowało, że w razie nieszczęścia ma oszczędności, pozwalające przetrwać maksymalnie dwa miesiące. Jedynie co dziesiąty badany ma wykupione ubezpieczenie, które chroni w razie nieszczęśliwego zdarzenia.
– Wyniki badania dotyczące kwestii oszczędności nie napawają optymizmem. Najbardziej niepokojący jest dość wysoki odsetek osób, które nie posiadają poduszki finansowej i żyją z dnia na dzień. W lepszej sytuacji jest 60 proc. Polaków, jednak 27 proc. z nich ma oszczędności na zaledwie dwa miesiące życia bez dochodu. Dla nich ewentualne długofalowe konsekwencje nieszczęśliwego wypadku mogą być szczególnie bolesne – komentuje wyniki badania Anna Bałuka, ekspertka Wiener.
Według ekonomisty prof. Witolda Orłowskiego, w Polsce bardzo powoli buduje się świadomość konieczności posiadania oszczędności. – Z oszczędzania bardzo skutecznie wyleczyła nas sytuacja z końca lat 80. i początku lat 90. XX wieku. Kultura oszczędzania gwałtownie spadła. Wprawdzie potem następowała stopniowa odbudowa, ale i tak powolna, bo cały czas oszczędności nie stanowią poważnego zabezpieczenia długookresowego, czyli przed starością. Mamy relatywnie małe oszczędności emerytalne – podkreśla cytowany przez gazetę Orłowski.
Zdaniem ekonomisty obecna wysoka inflacja może, niestety, uzasadnić argument, że nawet jeśli należałoby oszczędzać, to nie warto tego robić, bo się na tym straci.
Młodzi o oszczędzaniu
W badaniu sprawdzono również, jakie podejście do oszczędzania mają młodzi respondenci (18-35 lat). Okazuje się, że dla aż 86 proc. ankietowanych jest ono ważne, z czego dla 37 proc. zdecydowanie ważne. Zaledwie 5 proc. młodych ankietowanych uznaje oszczędzanie za nieważne.
Badanie na zlecenie Wiener przeprowadzono w czerwcu 2022 r. na ogólnopolskiej próbie 1066 osób.
Czytaj też:
Polacy narzekają na drogie masło, a sprzedaż dóbr luksusowych wyższa niż przed pandemią