Wiadomo już, że przyszłoroczna waloryzacja emerytur i rent będzie rekordowa. Nie wiadomo jednak, jak wysoko zostanie postawiona poprzeczka. Wszystko zależy od wyników wskaźników inflacji.
Waloryzacja emerytur i rent w 2023 roku
Rząd zdecydował się na przyjęcie waloryzacji emerytur i rent w 2023 roku sposobem kwotowo-procentowym. – Waloryzacja kwotowo-procentowa, oznacza, że świadczenia będą zwiększone minimalnie 250 zł. Wzrośnie minimalna emerytura i renta. Oznacza to, że waloryzacja będzie nie niższa od tej kwoty, a powyżej minimalnej kwoty, będzie ona naliczona zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji. Minimalna kwota to 1811 zł brutto – powiedziała na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Nowe wypłaty od 1 marca 2023 roku
Ostateczne wysokość waloryzacji zostanie wyznaczona w lutym, gdy Główny Urząd Statystyczny poda dane dotyczące inflacji średniorocznej. Obecnie rząd zakłada, że wzrost wysokości emerytur i rent wyniesie 13,8 proc., ale jest duża szansa, że wskaźnik ten jeszcze urośnie. – Obecnie zakładamy 13,8 proc. Ostateczny wskaźnik będzie znany w połowie lutego. Wtedy GUS poda ostateczne wskaźniki inflacji średniorocznej. Do tego dodany zostanie przelicznik związany ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia – powiedziała Marlena Maląg.
Co z waloryzacją 500+?
Minister Marlena Maląg odniosła się także do plotek na temat tego, że waloryzowane będzie także świadczenie Rodzina 500+. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej bardzo wyraźnie powiedziała, że żadne prace na ten temat obecnie się nie toczą. – Na ten moment takie prace w resorcie się nie toczą – powiedziała.
Czytaj też:
500 plus wzrośnie do 800 plus? „Mocno rozważane"Czytaj też:
Skrócenie czasu pracy. Projekt ustawy już w Sejmie