Urząd Regulacji Energetyki (URE) przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że w ubiegłym tygodniu kilkanaście przedsiębiorstw obrotu gazem zostało wezwanych przez szefa URE do korekty taryf gazowych. Urząd informuje, że firmy, po otrzymaniu wezwania mają siedem dni na złożenie regulatorowi wniosków o korekty taryf. Co jeśli tego nie zrobią? Wówczas prezes URE może poinformować o tym zarządcę rozliczeń, który wstrzyma wypłatę rekompensat.
Interwencja URE bez wpływu na odbiorców końcowych
Opisane powyżej działania są możliwe na podstawie przyjętej w zeszłym roku ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.
URE zwraca uwagę, że obniżki taryf gazowych nie będą mieć wpływu na odbiorców końcowych. Od wysokości taryf uzależniona jest natomiast wysokość wspomnianych rekompensat, które będą wypłacane przedsiębiorcom.
Urząd podaje, że w grudniu ubiegłego roku na Towarowej Giełdzie Energii gaz na drugi kwartał tego roku można było kupić po 688 zł za MWh. 12 stycznia br. ta cena spadła do 350 zł za MWh. Zdecydowanie zmieniły się zatem – jak podkreśla URE – „warunki wykonywania działalności przez przedsiębiorstwa, które to warunki wpływają na spadek cen paliw gazowych wynikających z taryf zatwierdzonych na 2023 r.".
Szef URE Rafał Gawin zapewnia, że Urząd na bieżąco monitoruje sytuację rynkową i podejmuje adekwatne działania.
Wakacje rachunkowe
Tymczasem jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna", rząd pracuje nad wprowadzeniem tzw. wakacji rachunkowych, które mają ochronić firmy przed skutkami radykalnych podwyżek cen gazu. Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać przedsiębiorstwa, które nie załapały się na wsparcie w ramach ustawy o przedsiębiorstwach energochłonnych, jak np. piekarnie, które mocno ucierpiały z powodu gwałtownego wzrostu cen gazu.
Szczegóły rozwiązania mamy poznać w ciągu kilku dni. Według gazety, będzie ono podobne do wprowadzonych w zeszłym roku wakacji kredytowych, które zakładają odroczenie spłaty kredytów hipotecznych o maksymalnie osiem miesięcy.
Czytaj też:
Wysokie rachunki za ogrzewanie. Premier zapowiada nowe dodatkiCzytaj też:
Ceny gazu zamrożone. Jest podpis prezydenta