Giełda Papierów Wartościowych poinformowała, że Towarowa Giełda Energii (TGE) i Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych (IRGiT) chcą wspierać rozwój rynków giełdowych na Ukrainie i zacieśniać współpracę z tamtejszymi partnerami. – Służyć temu będzie m.in. podpisane w minionym tygodniu memorandum z Ukraińską Giełdą Energii (Ukrainian Energu Exchange, UEEX) – przekazała Giełda Papierów Wartościowych.
Co zakłada porozumienie?
Podpisane w zeszłym tygodniu porozumienie zakłada m.in., że wejście przedstawiciela TGE w skład rady doradczej UEEX oraz utworzenie dwóch zespołów, których zadaniem ma być wypracowywanie rekomendacji w zakresie rozwoju oferty produktowej oraz uruchomienia usług rozliczeniowych w Ukrainie.
Wiceprezes Izby Rozliczeniowej Giełd Towarowych Łukasz Goliszewski zapowiedział, że powołany zostanie wspólny zespół roboczy, którego celem będzie analizowanie kilku różnych wariantów, w ramach których Izba mogłaby się zaangażować w biznes na Ukrainie. Goliszewski podkreślił, że rozważane jest przede wszystkim zaangażowanie kapitałowe Izby i wspólne tworzenie spółki na Ukrainie, która odpowiadałaby za rozliczanie ukraińskiego rynku. – Analizujemy również wariant polegający na outsourcingu usług do giełdy ukraińskiej – powiedział wiceprezes IRGiT.
Prezes zarządu GPW Marek Dietl zwraca uwagę, że od początku wojny Grupa Kapitałowa GPW wspiera Ukrainę w wymiarze humanitarnym, ale też instytucjonalnym. Wskazał w tym kontekście m.in. podpisane porozumienie z Narodową Komisją Papierów Wartościowych i Giełd Ukrainy oraz Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju, którego celem jest rewitalizacja ukraińskiego rynku kapitałowego.
Współpraca z Ukrainą „wielką szansą"
Prezes TGE Piotr Zawistowski ocenił, że współpraca z Ukrainą „jest wielką szansą". – Jest to olbrzymi rynek i przewidując zakończenie konfliktu na Ukrainie, będziemy mogli się z nim połączyć oraz zacieśniać współpracę – podkreślił Zawistowski.
Strona ukraińska wiąże z porozumieniem ze stroną polską „duże nadzieje". – Strategiczna współpraca naszych giełd energii przyniesie korzyści obu krajom a nam, po stronie ukraińskiej, pozwoli iść pewniejszym krokiem w stronę integracji z Unią Europejską korzystając z doświadczeń naszych polskich kolegów – podkreśla przewodniczący rady UEEX Oleksii Dubovskyi.
Czytaj też:
Hakerzy z Rosji atakują Polskę. Na celowniku GPW, banki i Profil ZaufanyCzytaj też:
Pierwsza firma pogrzebowa wchodzi na giełdę. Chce przejąć 10 proc. rynku