Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przedstawiła dziś oficjalne wyniki wyborów parlamentarnych. Swoich sił w tegorocznych wyborach próbowały m.in. osoby, które w ostatnich latach zajmowały się w rządzie kwestiami gospodarczymi pracując w resortach finansów, aktywów państwowych czy rozwoju. Nie wszystkim się udało.
Emilewicz wielką przegraną
Wielką przegraną jest Jadwiga Emilewicz dla której miniona kadencja to był swoisty rollercoaster – od politycznego szczytu, przez polityczny niebyt, po powrót na istotne stanowisko. W październiku 2019 roku Emilewicz zadebiutowała w Sejmie (uzyskała mandat w okręgu poznańskim, otrzymując blisko 45 tys. głosów) i objęła w rządzie Mateusza Morawieckiego stanowisko ministra rozwoju. Gdy pół roku później z rządu odchodzi lider Porozumienia Jarosław Gowin, zastępuje go w roli wicepremiera. W październiku 2020 roku na skutek konfliktu z Gowinem jest już poza Porozumieniem i poza rządem (wraca do niego – jak się okaże na krótko – Gowin). Emilewicz zostaje bezpartyjną posłanką w klubie PiS, znika z czołówek gazet i portali internetowych. Wraca dopiero w maju br., obejmując stanowiska sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz pełnomocnika rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej. W tegorocznych wyborach uzyskuje ponad 26 tys. głosów, co daje jej w okręgu poznańskim trzeci wynik. Na uzyskanie reelekcji w Sejmie to za mało.
Kogo spośród gospodarczych twarzy rządu PiS na Wiejskiej zobaczymy? Mandat wywalczył minister aktywów państwowych Jacek Sasin, który startował z okręgu nr 24 (woj. podlaskie). Byłego premiera poparło blisko 60 tys. głosujących.
Znacznie więcej, bo prawie 110 tys. głosów uzyskała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, która z powodzeniem ubiegała się o mandat poselski w okręgu nr 36 (woj. wielkopolskie).
Powody do satysfakcji ma też startujący z okręgu nr 9 (Łódź) minister rozwoju i technologii Waldemar Buda. Zdobył mandat poselski, uzyskując ponad 45 tys. głosów i „przeskakując" startującego z pierwszego miejsca ministra spraw zagranicznych (Zbigniew Rau otrzymał ponad 32 tys. głosów).
Podobne poparcie uzyskał wiceminister funduszy i polityki regionalnej, a zarazem pełnomocnik rządu ds. CPK Marcin Horała, który startował z okręgu nr 26 (woj. pomorskie). Zdobył ponad 47 tys. głosów.
Semeniuk-Patkowska debiutuje
Kolejną kadencję w Sejmie spędzi wiceminister finansów Artur Soboń. Startując z okręgu nr 6 (woj. lubelskie) zdobył ponad 32 tys. głosów. Zadebiutuje w nim natomiast wiceminister rozwoju i technologii Olga Semeniuk-Patkowska, a zarazem Pełnomocniczka Rządu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Zdobyła ona niemal 15 tys. głosów, startując z okręgu 35 (warmińsko-mazurskie).
Czytaj też:
Szykują się zmiany w Pałacu Prezydenckim. Bliscy współpracownicy Andrzeja Dudy dostali się do SejmuCzytaj też:
Andrzej Duda musi wybrać marszałka seniora Sejmu. Kontrowersyjna przeszłość jednego z kandydatów