Dla wielu Polaków trwa właśnie długi weekend. Z powodu minionego Bożego Ciała, które wypadało w czwartek, niektórzy przedłużyli urlop również o piątek i cieszą się czteroma dniami wolnego. Choć w środę sklepy były otwarte dłużej i dało się zrobić spore zapasy, to przed poniedziałkiem może nam zabraknąć niektórych świeżych rzeczy. Czy będzie szansa kupić je 2 czerwca?
Niedziele handlowa 2024. Czy 2 czerwca zrobimy zakupy?
Na czerwiec 2024 roku zaplanowano jedną niedzielę handlową, jednak nie wypada ona 2., a dopiero w ostatni weekend tego miesiąca. Oznacza to, że w najbliższych dniach zakupy w większości sklepów zrobimy najpóźniej do soboty. Zamknięte będą Lidle, Biedronki i galerie handlowe. Mimo to najdziemy punkty, z których skorzystamy bez żadnego problemu.
Warto pamiętać, że obecna sytuacja związana z zakazem handlu w niedzielę może się niebawem zmienić. Po tym jak partią PiS odeszła od władzy, nowi rządzący planują złagodzenie restrykcyjnych przepisów. Zmiany mają prowadzić do zwiększenia liczby niedziel handlowych – pierwszej i trzeciej w miesiącu oraz podwojenia wynagrodzenia za pracę w ten dzień.
Zakaz handlu w niedzielę. Tu zrobisz zakupy 2 czerwca
W niedzielę objętą zakazem handlu zakupy można zrobić tylko w placówkach wyznaczonych w przepisach. Prawo dopuszcza otwarcie sklepu pod warunkiem, że za ladą stanie właściciel albo najbliżsi członkowie rodziny, którzy nie będą na tym zarabiać. Z tej formy korzystają głównie sklepy sieci Żabka, Carrefour Express, a także wiele punktów monopolowych. Mimo zakazów większość towarów spożywczych znajdziemy w każdą niedzielę m.in. na stacjach benzynowych – ich sklepy działają bez żadnych limitów.
Co jeszcze może być otwarte w niedzielę niehandlową? 2 czerwca bez problemu mogą przyjąć nas m.in. apteki, punty gastronomiczne, kwiaciarnie, placówki pocztowe, sklepy na dworach czy lotniskach. Do galerii handlowej też wejdziemy, jednak skorzystamy głównie kin, siłowni czy restauracji.
Czytaj też:
Handlowcy przyzwyczaili się do niedziel bez handlu? Znana organizacja nie chce liberalizacjiCzytaj też:
Sklepy w Boże Ciało. Czy 31 maja zrobimy zakupy?