Dlaczego pan to robi? Dlaczego daje pan drugie życie historycznym budynkom?
Historyczny budynek jest niczym człowiek, który dużo przeżył, jest bogaty we wspomnienia i stanowić może inspirację dla innych ludzi. Mnie te budynki po prostu inspirują. Inspirują do tego, by do ich wnętrz na nowo przyciągnąć ludzi. Z doświadczenia wiem, że ludzie dobrze czują się w historycznych budynkach. To dla takich osób dajemy im drugie życie. Poza tym lubię rewitalizację, kocham obiekty, które mają w sobie tę szczyptę historii lub wielką historię – to już zależy od samego obiektu. Z mojego punktu widzenia każdy historyczny budynek ma w sobie swoisty skarb, taką duszę, której trzeba dać nową energię, powód do życia. My jako Grupa Konkret to właśnie robimy. Nadajemy obiektom funkcjonalność odpowiadającą potrzebom współczesnego świata przy zachowaniu ich tożsamości. Bez nas jaki los czekałby te obiekty? Niebyt?
Jest pan wizjonerem, który współpracuje z wieloma biurami architektonicznymi w Polsce. Z kim projektuje pan obecnie?
Tak, widzę więcej niż inni. Korzystam z mojego daru, przymrużę oczy i widzę to, czego inni nie dostrzegają, a przez to wiem, gdzie kryje się potencjał i co można zrobić. Dzięki temu bardzo szybko analizuję i podejmuję decyzje. Praca z architektem bardzo często wygląda tak, że wspólnie siedzimy przy komputerze i szybko nanosimy zmiany. To usprawnia cały proces, potęguje interakcje, pozwala wznieść się na wyżyny, czego efektem są świetne koncepcje i projekty. Bardzo cenię sobie współpracę z Mariuszem Rutzem i JSK Architekci, a także Sławomirem Rosolskim, z którym stworzyliśmy koncept City Parku. Ostatnio podjąłem też świetnie zapowiadającą się współpracę Karolem Fiedorem i zespołem CDF Architekci. Hotel w historycznej Twierdzy Modlin będzie naszym pierwszym wspólnym projektem, ale już widzę, że będzie dobrze. Równie intrygująca jest współpraca z Michałem Janią i Piotrem Bartkowiakiem, który odpowiada za koncepcję rewitalizacji gmachu Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy.
City Park Poznań, czyli rewitalizacja dawnego obiektu koszarowego, to bezsprzecznie najbardziej ikoniczna realizacja Grupy Konkret. Dlaczego jest taka ważna?
City Park Poznań to był projekt, który wyprzedził swoje czasy. Jego pierwszym sukcesem było to, że został zaprojektowany jak prawdziwy apartamentowiec. Był odważny, z ponadczasową elewacją i takimi samymi rozwiązaniami. Mija 15 lat od jego ukończenia, a ten obiekt pięknie się starzeje. Nawet dziś próżno szukać w Polsce podobnej realizacji i tak unikatowej śródmiejskiej przestrzeni. Poza tym City Park jest niesamowicie praktyczny i trzyma swoją jakość. Tu właśnie kryje się jego drugi sukces. City Park to nadal najlepszy adres w Poznaniu. To broni się samo i nikt nie musi tego nikomu udowadniać.
Czym dziś zajmuje się Grupa Konkret?
Sukces City Park Poznań pchnął nas dalej. Kupiliśmy Twierdzę Modlin, której sama cytadela ma potencjał piętnaście razy większy niż City Park. Do tego nabyliśmy blisko 100 hektarów terenu do zagospodarowania. To trzeba być niepoprawnym wizjonerem, by podjąć się takiego wyzwania. Sporo tam już zrobiliśmy. Poprawiliśmy stan techniczny obiektu, by zapewnić bezpieczeństwo odwiedzającym. Wybudowaliśmy Centrum Edukacji Historycznej Prochownia. Prowadzimy dwa hotele oraz restaurację w Modlinie. Aktualnie przymierzamy się do nowego projektu, czyli rewitalizacji gmachu Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy. Mamy już koncepcję. Będzie to hotel. Równolegle powiększamy nasz bank ziemi, w oparciu o który pracujemy, o kolejne hektary w Nowym Dworze Mazowieckim, Opocznie oraz w Tarnowie Podgórnym. Rozpoczęliśmy także pracę nad koncepcją dla obiektów hotelowych na Helu oraz w Chłapowie. Nasz plan to 1000 pokoi hotelowych przez najbliższe 5 lat.
Dawny gmach Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy to przepiękny, historyczny budynek. Jaką ma pan na niego wizję, jaka przyszłość czeka ten obiekt?
Tak, zapowiada się kolejna perełka w portfolio Grupy Konkret. Wszystko zaczęło się od tego, że moja Mama urodziła się w Bydgoszczy i chciałbym ten wyjątkowy projekt dedykować właśnie Jej pamięci. Budynek Dyrekcji Kolei odwołuje się do manieryzmu. Ma przepiękną ceglaną elewację z mnóstwem detali. Z pewnością przyda się tu nasze wieloletnie doświadczenie z renowacją tkanki historycznej. Od początku wiedzieliśmy, że nowa wizja gmachu dawnej Dyrekcji Kolei w Bydgoszczy to przede wszystkim poszanowanie zabytku, ale i precyzyjna odpowiedź na przeanalizowane przez nas potrzeby miasta i jego mieszkańców. Zamierzamy zrealizować tam hotel, któremu towarzyszyć będą restauracje oraz inne usługi. Mamy nadzieję, że finalnie budynek przy ul. Dworcowej 63 stanie się hotelem pierwszego wyboru w Bydgoszczy.
Twierdza Modlin to najdłuższy budynek w Europie. Jakie plany wobec tego obiektu ma Grupa Konkret?
Aktualnie prowadzimy intensywne prace projektowe nad rewitalizacją budynku historycznej Twierdzy Modlin. Zawarliśmy umowę z renomowanym biurem projektowym CDF Architekci, które pracuje nad uzyskaniem pozwolenia na budowę dla hotelu 3-gwiazdowego z głównym punktem w spektakularnej Bramie Kadetów. Z sukcesem zakończyliśmy rewitalizację budynku prochowni, który tylko w ubiegłym roku odwiedziło blisko milion osób. Twierdza to ogromny obiekt, dlatego równolegle prowadzimy pracę zabezpieczające w różnych częściach kompleksu. Na ukończeniu mamy budynek Starej Elektrowni, pozostało do wykonania pokrycie dachu. Funkcje określone w MPZ precyzyjnie nadają kształt naszej inwestycji. Możemy lokować funkcję mieszkaniową, muzealną oraz usługową. Dziś całą naszą energię kierujemy na I etap, czyli rewitalizację obszaru Bramy Kadetów, gdzie znajdzie się hotel projektowany przez CDF Architekci.
Co nazwałby pan swoim największym osobistym sukcesem?
Ośmioro dzieci. Same problemy, a tak naprawdę same szczęście. Rodzina jest moim największym sukcesem i szczęściem. Cieszy mnie, że wspólnie z moimi dziećmi rozwijamy markę, którą blisko 40 lat temu zapoczątkowałem.
Rozmawiał: Marek Luster
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.