Klarna to platforma umożliwiająca odroczone płatności. Ideą przyświecającą założycielowi, Sebastianowi Siemiątkowskiemu, było oddzielenie procesu zakupu od płatności. Dzięki specjalnemu systemowi weryfikacji klientów, platforma pozawala na dokonanie transakcji bez wykonania przelewu w momencie jej zawarcia. Płatność za zakupy może być zrealizowana nawet dwa tygodnie po zakupie. I jest to całkowicie bezpieczne dla sprzedających, gdyż to Klarna „zakłada” za klienta własne środki.
Historia spółki zaczęła się w 2005 roku. Sebastian Siemiątkowski wraz z dwoma znajomymi - Victorem Jacobssonem i Niklasem Adalbertem – zaczął prace nad systemem płatności online, który ma być prosty, szybki i niezawodny – zarówno dla kupujących, jak i sprzedających. Ich system umożliwiał wykonanie płatności na podstawie faktury, otrzymanej już po dokonaniu zakupu.
Szybko okazało się, że pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Kreditor – spółka Siemiątkowskiego i kolegów – rósł w bardzo szybkim tempie, pozyskując coraz więcej partnerów i oferując rozwiązania coraz bardziej dopasowane do wirtualnego świata. To doprowadziło do ekspansji na kolejne kraje oraz wejścia inwestora strategicznego – funduszu inwestycyjnego Sequoia Capital. Spółka zmieniła też nazwę – Kreditor stał się Klarną.
Dziś Klarna współpracuje z 65 tys. sprzedawców. Podstawą funkcjonowania firmy jest zaawansowany system zabezpieczeń, który analizuje poszczególne elementy każdej transakcji i weryfikuje kupującego na podstawie 140 zmiennych. Dzięki temu proces zakupowy ogranicza się do kilku prostych czynności i nie wymaga od klienta wykonania natychmiastowego przelewu na konto. Jest to pozornie prosty pomysł, który okazał się znacznie podnosić funkcjonalność handlu on-line.
Dzięki tak dynamicznemu rozwojowi, spółka traktowana jest już jako międzynarodowa instytucja finansowa i pełnoprawny uczestnik tego rynku. Pomimo to w swoich wypowiedziach Siemiątkowski twierdzi, że zachowała jednak cechy charakterystyczne dla startupu, czyli szybkość podejmowania decyzji i podążanie drogą, która dla wielu tradycyjnych instytucji finansowych byłaby zbyt ryzykowna. Jego zdaniem tylko takie działanie może przynieść sukces. Jak pokazuje 10 lat rozwoju Klarny, strategia ta przynosi zamierzony efekt i może stanowić wzór dla firm, które dzięki nieszablonowemu myśleniu i innowacyjnych technologiach, chcą wyprzedzić konkurencje i rywalizować z podmiotami, które mają ugruntowaną pozycję na rynku.
Siemiątkowski na co dzień mieszka w Szwecji. Tam też się wychował i założył swój biznes. W Polsce bywa bardzo rzadko. Jedną z niewielu szans by posłuchać go na żywo w rodzinnym kraju jest wydarzenie impact’16 fintech/insturtech, które odbędzie się 7-8 grudnia we Wrocławiu.
Autorzy: Grant Blaisdell dla Coinfirm.io i Filip Wieczynski