Technologia blockchain, okrzyknięta kolejnym przełomem na miarę internetu, znalazła w Polsce bardzo podatny grunt do dynamicznego rozwoju. Za przykład mogą służyć tutejsze startupy, które popychają granicę innowacji w sferze fintechu.
InPay.pl pojawiło się w 2013 roku jako jedna z pierwszych polskich inicjatyw, umożliwiających wygodniejsze korzystanie z Bitcoina. Misją założycieli jest wprowadzenie alternatywy płatności kryptowalutowych, wszędzie, gdzie dziś płacimy kartą lub gotówką. W większości przypadków, aby zapłacić w Bitcoinach, musimy najpierw wymienić nasze środki na tradycyjną walutę za pośrednictwem giełdy kryptowalutowej. Taka operacja wymaga czasu i towarzyszy jej niepewność co do bardzo dynamicznego kursu i uczciwości giełdy. Ryzyko które ponosi indywidualny klient przy jednorazowej transakcji jest stosunkowo małe, ale w przypadku gdy właściciel biznesu chciałby zacząć w zautomatyzowany sposób akceptować płatności w kryptowalutach — wraz ze skalą operacji finansowych nieuchronnie wzrasta poziom ryzyka. Dzięki InPay znika konieczność pośrednictwa giełdy. Wystarczy wypełnić formularz z numerem konta, tytułem przelewu, kwotą i adresem e-mail (na który system wysyła potwierdzenie transakcji). Po chwili środki są dostępne do podjęcia z konta bankowego. Dzięki temu uproszczeniu, wiele instytucji jest gotowych zaakceptować nową formę płatności, bez obaw o wymogi prawne, skomplikowanie technologii, czy wypłacalność klienta. Jednym z przykładów jest współpraca z firmą T-Mobile, która zaowocowała możliwością doładowywania telefonu przez płatności bitcoinowe. Funkcjonalność oferowana przez inpay odgrywa kluczową rolę w drodze bitcoina na salony świata finansowego.
Sieć Golem ma na celu zapewnienie zdecentralizowanej gospodarki opartej na współdzieleniu mocy obliczeniowej. Każdy może w niej uczestniczyć na trzy sposoby - kupując i wynajmując swoją moc obliczeniową (nieużywane cykle CPU / GPU) lub opracowywać i sprzedawać oprogramowanie, zwiększając funkcjonalność platformy. Twórcy używają też prostszego opisu — “Airbnb dla komputerów”. Golem chce się stać uniwersalną platformą dla szerokiej gamy serwisów opartych na chmurze (cloud computing) w modelu sieci p2p. Zdecentralizowana struktura oprócz obniżenia kosztów wprowadza również brak centralnego punktu awarii, co zapewnia zwiększenie bezpieczeństwa. Pierwsze rozwiązanie wybrane przez zespół, opracowywane pod roboczą nazwą “Brass Golem”, to wyzwanie skonfigurowania sieci do dystrybucji zadań związanych z renderowaniem złożonych grafik komputerowych, taniej i szybciej niż kiedykolwiek. Lista kolejnych zastosowań zawiera przewidywania giełdowe, analizę Big Data, rozwiązania AI, kryptografię, przeprowadzanie analiz i kalkulacji naukowych i wiele innych. Polski projekt zyskał dużo rozgłosu po przeprowadzeniu Initial Coin Offering - crowdfundingowego procesu zbierania funduszy polegającego na wypuszczeniu tokenów reprezentujących firmę. Twórcom udało się pozyskać równowartość 8,6 miliona dolarów na dalszy rozwój zajmując tym samym drugie miejsce wśród ICO przeprowadzonych w oparciu o ethereum.
Userfeeds.io zmieni postrzeganie informacji, wprowadzając koncepcję skin-in-the-game do głównego nurtu mediów. Jesteśmy skazani na olbrzymów takich jak Facebook czy Google jeśli chodzi o selekcję i dostęp do informacji. Taki układ niesie ze sobą dwa duże problemy. Po pierwsze nie mamy kontroli, ani wglądu w algorytmy używane do selekcji wyszukiwanych informacji i doboru reklam, które widzimy. Nie możemy ich zmienić, możemy się tylko dostosować. Przez monopol panujący na rynku firmy medialne mają ogromny wpływ na popularność konkretnych wiadomości, podczas gdy obiorcy nie mają możliwości wglądu w interesy i motywy kierujące korporacjami. Po drugie, za każdym razem, gdy używamy wyszukiwarki lub platformy społecznościowej, dodając naszą treść lub szukając informacji dokładamy coraz więcej danych do zestwienia, przyczyniając się do zwiększenia wartości wyszukiwarki za darmo. Userfeeds zamierza dodać kolejną warstwę do tego paradygmatu za pomocą czterech fundamentalnych funkcjonalności opartych na: walutach reputacyjnych, zdecentralizowanych systemach głosowania, funkcji kuratora sieci społecznościowych oraz sieci reklamowych opartych na blockchainie. Za pośrednictwem walut reputacyjnych będzie można szybko stworzyć własną walutę i nagradzać użytkowników za działania podjęte w ramach własnej sieci. System głosowania umożliwi szybkie i tanie zbieranie informacji zwrotnych w społecznościach w oparciu o zdecentralizowane modele zarządzania. Funkcja kuratora umożliwi społecznościom opartym na tokenach współtworzenie map treści w ramach portali społecznościowych opartych na wspólnych zainteresowaniach i interesach. I wreszcie sieci reklamowe oparte o blockchain dadzą nam Google AdSense z kluczową korektą — będziemy mogli zobaczyć kim jest reklamodawca i jakie interesy nim kierują.
Coinfirm, londyńska firma założona przez pięciu Polaków, buduje most między światem technologii blockchain i kryptowalut, a światem tradycyjnej ekonomii przez tworzenie rozwiązań technologii regulacyjnych i analizy danych. Założony na początku 2016 roku zespół zdołał stworzyć uznaną platformę do analizy blockchain pod kątem monitorowania transakcji, AML i wymogów compliance’owych, pozyskać partnerów i klientów takich jak Dash (jedna z największych kryptowalut) i PKO BP (największy bank Europy Centralnej). Oprócz tego Coinfirm zbudował fundamenty społeczności skupionej wokół technologii blockchain w Europie Centralnej przez serię spotkań Warsaw Block (na których przemawiała większość założycieli firm z tej listy) poświęconych tematyce blockchain i otworzył pierwszy Blockchain Lab w regionie. Główna usługa Coinfirm dostarcza rozwiązanie compliance w modelu software-as-a-service dla kryptowalut i wszelkich zasobów opartych o blockchain. Dzięki autorskim algorytmom i analizie big data platforma oferuje przejrzyste raporty z API, które pozwala firmom działającym w oparciu o technologię blockchain na zautomatyzowanie wymogów bezpieczeństwa rozwiązując jedną z największych przeszkód w wykorzystaniu wszystkich zalet innowacji. Drugi produkt — Trudatum — to proste i praktyczne zastosowanie technologii blockchain. Pokazuje obietnicę jaką niesie innowacja pozwalając każdemu wykorzystać stabilność i bezpieczeństwo wpisane w technologię. Trudatum pozwala na tańszą, efektywniejszą, bezpieczniejszą, skalowalną i w 100% pewną rejestrację i weryfikację dowolnych plików. Wiele instytucji finansowych jest w fazie testowania i implementacji trudatum powiększając portfolio organizacji wprowadzonych przez Coinfirm do rewolucji blockchain.
W tych czasach ciągłych zmian jesteśmy codziennie u progu nowych innowacji. Wydaje się że tym razem Polska odgrywa niemałą rolę w kolejnej fali cyfrowej rewolucji za pośrednictwem technologii blockchain. Wszystkie z wymienionych firm mają potencjał aby stać się liderami tej nowej rzeczywistości.