Polski rynek biomasy nieustannie się rozwija. Obecnie znajdujemy się na siódmym miejscu wśród producentów pelletu. Z raportu Komisji Europejskiej wynika, że w zeszłym roku wytworzono w Polsce aż 800 tysięcy ton. Jedną czwartą eksportujemy i wydaje się, że ta liczba będzie wzrastać.
Maciński, dodaje, że rośnie również ilość wytwarzanej w ten sposób energii. Jak prezentują się te dane? W 2015 roku w procesie spalaniu pelletu wyprodukowano minimum 1500000 MWh energii.
Jaki jest cel powstania Polskiej Rady Pelletu?
Polska Rada Pelletu powstała oczywiście po to, by reprezentować interesy polskich producentów. W wielu europejskich krajach funkcjonują takie stowarzyszenia, a ich celem jest tworzenie działań promocyjnych i zwiększanie świadomości społecznej w zakresie Odnawialnych Źródeł Energii. Polska Rada Pelletu będzie ponadto odpowiadać na potrzeby branży, zarówno firm, które wytwarzają pellet, jak i tych, które zajmują się produkcją pieców niezbędnych do jego spalania.
„Zadaniem Polskiej Rady Pelletu poza statutową promocją pelletu jako paliwa ekologicznego, będzie również pomoc w uzyskaniu certyfikatu dla pelletu drzewnegoDINplus lub ENplus. Stowarzyszenie będzie także reprezentowało sektor przed organami publicznymi, instytucjami kontroli i nadzoru rynku, oraz podczas administracyjnych negocjacji” – tłumaczy Dariusz Maciński.
Polska Rada Pelletu będzie ponadto działać na rzecz wyeliminowania fałszerstw przy certyfikowaniu pelletu. Zapewni to konsumentów dostęp do najlepszej jakości produktów.
Perspektywy rozwoju rynku pelletu w PolsceCzy Polska ma szansę rozwinąć się na rynku pelletu? Według Dariusza Macińskiego szansa na to jest całkiem spora. Należy wspomnieć, że wiele polskich firm może pochwalić się certyfikatami jakości DINplus i Enplus, a wiele chce się o nie ubiegać. Polska poza mocnym argumentem cenowym, może również konkurować wysoką technologią przetwórczą.
Wysoka kaloryczność i niskie zanieczyszczenie wywołane spaleniem polskiego pelletu to niejedyne atuty biomasy produkowanej w naszym kraju. Warto zwrócić uwagę na koszty produkcji, które w Polsce są na niższym poziomie niż np. w krajach Europy Zachodniej czy Skandynawii.
Na zachodnim rynku coraz bardziej popularne są piece do spalania pelletu, więc wszystko wskazuje na to, że przed szeroko rozumianym rynkiem pelletu w Polsce rysuje się dobra przyszłość i bardzo duża szansa, że zachodni trend konsumencki przeniesie się na polski rynek.
Za pomoc merytoryczną w przygotowaniu artykułu dziękujemy panu Dariuszowi Macińskiemu z firmy Woodwaste.