Dlaczego akurat żuraw? Ponieważ jest to symbol siły i stabilności – cech, które od początku istnienia towarzyszą Polskim Liniom Lotniczym. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, kto stworzył to charakterystyczne logo? Był to wybitny artysta, Tadeusz Gronowski – grafik, malarz, architekt wnętrz, ilustrator książek, uznawany za pioniera nowoczesnego polskiego plakatu.
Połączyć sztukę i biznes
Wraz z dynamicznym rozwojem LOT-u rozkwitała także w naszym kraju Polska Szkoła Plakatu, tworzona przez ambitnych i szalenie utalentowanych artystów, którzy zasłużyli na międzynarodowy rozgłos. Na przestrzeni lat Polskie Linie Lotnicze zamówiły ponad sto plakatów u naszych rodzimych malarzy i plastyków. Każdy z nich wyróżnia się wyrafinowaną formą i ponadczasowym stylem. Dziś zdecydowanie można powiedzieć, że jest to ważna część naszego narodowego dziedzictwa kulturowego. Czy da się połączyć sztukę i biznes? Zainteresowani mają właśnie niepowtarzalną okazję, by to sprawdzić.
Wystawa plakatów
Z okazji 90-lecia LOT-u powstała niezwykła wystawa unikatowych plakatów, które powstały od 1929 roku. Pięćdziesiąt z nich to dzieła zamówione u wybitnych twórców, takich jak Janusz Grabiański, Tomasz Rumiński, Maciej Hibner i Janusz Stanny. Dwa nowe, dodatkowe plakaty zostały wybrane w konkursie zorganizowanym w 2018 r. To doskonała okazja, by zobacyć aktualne trendy we współczesnej grafice użytkowej.
Wystawę „Retro-jet”, nawiązującą do długiej tradycji LOT-u, można aktualnie podziwiać w Łazienkach Królewskich w Galerii Plenerowej przy Al. Ujazdowskich od 12 lipca do 25 sierpnia 2019 r. Wstęp wolny. Partnerem wystawy jest Muzeum Plakatu w Wilanowie.
Świętowanie w chmurach
To nie wszystkie atrakcje, przewidziane na miłośników lotnictwa i grafiki użytkowej. Z okazji 90. urodzin jedna z podniebnych maszyn (Embraer 175 z rejestracją SP-LIM) otrzymała specjalne, retro malowanie, nawiązujące do kolorystyki LOT-u z lat 50-tych XX wieku. Fani z pewnością zauważą, że inspiracją był wzór obowiązujący na kadłubach w latach 1945-1973. Niejednej osobie na jego widok łezka zakręci się w oku. To zdecydowanie jedno z najbardziej charakterystycznych malowań samolotów Polskich Linii Lotniczych.
Galeria:
Plakaty z wystawy „Retro-jet”