Przykładem organizacji, która przy wyborze swojej siedziby pochyliła się nad potrzebami różnych użytkowników, jest Grupa PZU. Zajmowany przez największego polskiego ubezpieczyciela 37-piętrowy wieżowiec PZU Park przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie otrzymał w ostatnim czasie prestiżowy certyfikat „Obiekt bez barier” przyznawany przez Fundację Integracja. Oznacza to, że obiekt wchodzący w skład Generation Park, inwestycji zrealizowanej przez szwedzką firmę Skanska, jest w pełni przystosowany do użytku przez wszystkich. Z biurowca mogą bezpiecznie i komfortowo korzystać osoby z niepełnosprawnościami, z ograniczoną mobilnością, rodzice z dziećmi czy osoby starsze.
– Największą wartością PZU są ludzie, dlatego celem, który nam przyświecał, było stworzenie miejsca otwartego, znoszącego ograniczenia, przyjaznego dla pracowników, gości i klientów. Mamy wielką satysfakcję, że nam się to udało – podkreśla Dorota Macieja, członkini zarządu PZU Życie
Lider dostępności
To nie wszystkie wyróżnienia, z których ubezpieczyciel może być dumny. Siedziba Grupy PZU otrzymała także wyróżnienie w konkursie „Lider Dostępności”, organizowanym przez Fundację Integracja wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich pod patronatem Prezydenta RP. – PZU Park to największy budynek biurowy w Polsce, który został w całości poddany certyfikacji i przeszedł ją z sukcesem” – zaznacza Macieja.
Certyfikat dostępności architektonicznej, przyznawany przez Fundację Integracja, faktycznie nie jest fikcją – otrzymało go zaledwie nieco ponad 400 obiektów architektonicznych w Polsce na ponad 1500 audytowanych.
Ewa Pawłowska, prezeska Fundacji Integracja, tłumaczy, dlaczego obiekty są tak rygorystycznie traktowane: – Czasem granicą nie do przekroczenia są trzy schodki, za ciasne przejście staje się granicą między dwoma światami, a wąski korytarz jest jak niedostępna przełęcz górska.
Projektantom nowej siedziby Grupy PZU udało się to dzięki współpracy z Fundacją już na etapie planowania koncepcji budynku i wprowadzania zmian sugerowanych przez ekspertów.
Udogodnienia na miarę XXI wieku
Co sprawia, że budynek PZU Park jest przyjazny zarówno dla klientów, jak i pracowników? Zapewniono w nim odpowiednie szerokie wejścia z drzwiami otwieranymi automatycznie, a także dostęp do wszystkich kondygnacji za pomocą wind. System zarządzania nimi wyposażony został w rozwiązania projektowane z myślą o osobach z niepełnosprawnością – jak chociażby precyzyjne informacje głosowe.
Zadbano o to, by w recepcji oraz salach konferencyjnych pojawiły się pętle indukcyjne dla osób słabosłyszących. Wdrożono także procedury zapewniające pracę tłumacza języka migowego w trakcie organizowanych w budynku wydarzeń. Na decyzję o przyznaniu certyfikatu Fundacji Integracja wpłynęły również toalety, zaprojektowane z myślą o osobach poruszających się na wózku inwalidzkim i zlokalizowane na każdym piętrze wieżowca, a także rzadkość w tego typu budynkach: siłownia z szatnią i łazienką dostosowaną dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową. Komfort pracowników zapewniło z kolei wyposażenie biura w biurka z automatyczną regulacją wysokości.
Nie bez znaczenia na werdykt Fundacji Integracja miała również lokalizacja. Do siedziby Grupy PZU można dostać się nie tylko samochodem, ale też publicznymi środkami transportu, w tym tramwajami i metrem. W pobliżu znajdują się drogi rowerowe oraz stacja rowerów miejskich, a w samym budynku można skorzystać z zamkniętego parkingu rowerowego.
– Tak buduje się inkluzywne budynki, wpisując się tym samym w strategie ESG firm oraz Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ – podsumowuje projekt Monika Chacińska, ekspertka ds. środowiska w spółce biurowej Skanska w regionie CEE.
Zielona perspektywa
Wybór Generation Park, inwestycji zrealizowanej przez szwedzką firmę Skanska, nie był przypadkowy również w kontekście zrównoważonego rozwoju Grupy PZU. Siedziba od początku miała stanowić element strategii ESG (Environmental, Social, Governance) ubezpieczyciela. W 2021 roku 140-metrowy wieżowiec otrzymał prestiżową nagrodę Prime Property Prize, uzyskując tytuł najbardziej zielonego budynku. Pozwala on ubezpieczycielowi między innymi na redukcję śladu węglowego o ponad 2500 ton dwutlenku węgla rocznie.
Wizytówką „zielonego” biurowca przy rondzie Daszyńskiego w Warszawie stała się „żywa” ściana w lobby, zbudowana z 6 tysięcy roślin, które każdego dnia emitują ilość tlenu, jaką zużywa 150 osób. Może ją podziwiać każdy chętny, ponieważ lobby budynku jest otwarte dla gości. Można przyjść, zobaczyć zastosowane dla osób z niepełnosprawnościami rozwiązania architektoniczne i skorzystać z kawiarni z widokiem na wielką zieloną ścianę i rosnące w budynku drzewa.