Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w ciągu dwóch tygodni jej resort otrzyma listę ukraińskich projektów inwestycyjnych, w które będą mogli zaangażować się przedsiębiorcy z Polski. Projekty mają być realizowane w formie zamówień publicznych.
Odbudowa Ukrainy. W pierwszej kolejności oferty dla firm budowlanych z Polski
Wczoraj i w poniedziałek we Lwowie odbywało się spotkani poświęcone współpracy polsko-ukraińskiej przy odbudowie ze zniszczeń wojennych. Stronę polską reprezentowała wiceszefowa Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz. Podsumowując ustalenia, Emilewicz poinformowała, że w ciągu dwóch tygodni ministerstwo dostanie informacje na temat inwestycji związanych z usuwaniem zniszczeń wojennych, w których będą mogły wziąć udział polskie firmy.
Oferty współpracy będą skierowane m.in. do firm budowlanych specjalizujących się w inwestycjach drogowych.
– Projekty w obwodzie lwowskim dotyczą przede wszystkim kwestii związanych z infrastrukturą transportową – to są zarówno drogi i projekty związane z budową, bądź rozbudową obwodnicy Lwowa, ale także te związane z transportem zbiorowym już na terenie samego miasta – powiedziała wiceminister.
W następnej kolejności będą instalacje wodno-kanalizacyjne.
Polskie firmy już działają w Ukrainie. Wiceminister wspomniała o ponad 600 polskich firmach, które już wykonują różne zadania związane z odbudową, ale zainteresowanych odbudową jest około 2,5 tysiąca przedsiębiorstw.
Nowelizacja ustawy o gwarancjach eksportowych
Zanim polskie firmy zaangażują się w odbudowę, potrzebna jest zmiana przepisów ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych, tzw. ustawę o KUKE. Sejm znowelizował ją w ubiegłym tygodniu. Teraz ma się nią zająć Senat.
Jeśli nie będzie opóźnień, prezydent podpisze ustawę w sierpniu.
Nowelizacja rozszerza katalog ubezpieczeń, które oferuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Więcej podmiotów ma być też uprawnionych do korzystania z ubezpieczeń gwarantowanych. KUKE będzie też mogła ubezpieczać firmy działające w Ukrainie – do tej pory Korporacja nie mogła ubezpieczać firm, które podejmowały działalność w tym kraju ze względu na analizę ryzyka.
Zgodnie z ustawą, KUKE będzie mogła ubezpieczać także zagraniczne firmy pod warunkiem że zlecą one część usług polskim formom lub zamówią u nich części niezbędne do wykonywania prac (tzw. local content).
Czytaj też:
Odbudowa Ukrainy. Berlin określił, w jakiej kolejności chce działać i co ma pierwszeństwoCzytaj też:
Premier dla Wprost.pl o odbudowie Ukrainy. „Nie mam obaw..."