Informacja o wydaniu ostatecznej decyzji w sprawie nałożonej kary administracyjnej przez Ministra Finansów pojawiła się w czwartek na stronie Ministerstwa Finansów. Z komunikatu dowiadujemy się, że została nałożona w efekcie naruszenia przez bank obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu.
Credit Agricole z karą za naruszenie przepisów
Bank, którego polski oddział ma siedzibę we Wrocławiu, naruszył pięć obowiązków. Zostały wyszczególnione w komunikacie, stąd wiemy, że polegały na:
1) zapewnienia udziału osób wykonujących obowiązki związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w programach szkoleniowych, o którym mowa w art. 52 ustawy,
2) stosowania wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego w przypadku, o którym mowa w art. 46 ust. 2 pkt 1, ust. 2 pkt 2 i 3 ustawy,
3) przekazania informacji, o którym mowa w art. 76 ustawy,
4) przekazania informacji, o którym mowa w art. 72 ustawy,
5) zastosowania wzmożonego środka bezpieczeństwa finansowego w przypadku, o którym mowa w art. 43 ustawy.
Kontrolerzy z ministerstwa stwierdzili naruszenie m.in. obowiązku udziału osób wykonujących obowiązki związane z przeciwdziałaniem praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu w programach szkoleniowych, a także naruszenie obowiązku przekazywania Generalnemu Inspektorowi wskazanych informacji przez instytucje.
Czytaj też:
„Urząd Skarbowy ma wiedzę o Pana działalności”. Handlujący na Vinted i OLX muszą mieć się na bacznościCzytaj też:
Kosztowna, ale niezbędna. Rząd wyliczył koszt transformacji energetycznej