Półtora roku temu nasz dziennikarz opisywał wrażenia z wjazdu na ostatnie kondygnacje Varso Tower, najwyższego budynku w Unii Europejskiej.
Varso Tower. Widok na całą Warszawę
„Zapewniam, że widoki spod samej iglicy Varso Tower zrobią wrażenie na każdym (…). Nigdy wcześniej nie widziałem Warszawy z tej perspektywy, a jest to widok, którego nie da się zapomnieć i który szybko się nie nudzi. Najnowsza stołeczna wieża jest też jedynym punktem w mieście, z którego można zaobserwować także teoretycznie oczywistą, ale niewidoczną z innym budynków rzecz. Varso jest tak wysoki, że pozwala przyjrzeć się meandrującej przez Warszawę Wiśle” – relacjonował dziennikarz Wprost.
Warszawiacy i turyści musza się uzbroić w cierpliwość: najwcześniej w 2025 roku będą mogli przekonać się, czy i na nich widok z góry robi takie wrażenie. HB Reavis, właściciel Varso Tower w Warszawie, ogłosił, że wybrał firmę, która będzie obsługiwała trzy ostatnie piętra budynku, na których powstanie panoramiczny taras widokowy.
Magnicity będzie zarządzał tarasem widokowym
Operator to Magnicity, który obsługuje już kilka tarasów w najwyższych budynkach w Europie i USA. Zaledwie kilka tygodni wcześnie firma podpisała kontrakt na obsługę najwyższego piętra Zalmhaven I Tower w Rotterdamie.
Przestrzeń Magnicity w Varso Tower będzie obejmowała wypełniony drzewami taras na 49. piętrze, a także dach znajdujący się na szczycie wieżowca (piętro 53.). Miejsce to będzie oferowało odwiedzającym piękną panoramę Warszawy, niesamowite doświadczenia oraz przestronny bar z widokiem na ogród na szczycie wieżowca i Pałac Kultury i Nauki.
„Celem Magnicity jest stworzenie nowego, atrakcyjnego punktu na turystycznej mapie Warszawy i promocja miasta na arenie międzynarodowej. Prace nad tworzeniem nowej przestrzeni rozpoczną się w drugim kwartale 2024 roku, a oficjalne otwarcie zaplanowano na lato 2025 rok” – czytamy w komunikacie.
Varso Tower zostało zaprojektowane przez brytyjskie biuro architektoniczne Foster + Partners, wznosi się nad stolicą na wysokość 310 metrów.
Galeria:
Varso Tower
Pierwsze informacje ponad 10 lat temu
Pierwszy raz o Varso – wtedy jeszcze nie podawano nazwy – można było usłyszeć w 2011 roku. To wtedy deweloper kupił od PKP za 171 milionów złotych zapuszczoną działkę w centrum Warszawy. Pierwsze prace ziemne rozpoczęto na miejscu w 2016 roku, a w 2019 budynek zaczął piąć się nad ziemię.
Wieżowiec oferuje 69 tys. m kw. powierzchni biurowej. Na miejscu jest też pasaż handlowy, dwupoziomowa siłownia, prywatna przychodnia oraz hotel. Taras widokowy jest ostatnim brakującym elementem inwestycji.
Czytaj też:
Najwyższy budynek Unii Europejskiej stoi w Warszawie. Zakończyły się prace wysokościowe na VarsoCzytaj też:
Jak to jest pracować w najwyższym budynku Europy? Tu do okien zagląda Pałac Kultury