Wyróżnienie to zostało przyznane przez Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Producentów Mebli i wręczone podczas trzeciego dnia targów, 6 czerwca 2024, kiedy to w Kronospan Design Center w Szczecinku spotkali się przedstawiciele firm współpracujących z Kronospanem.
- To wy tworzycie nowe pomysły, jesteśmy z was dumni jako polscy meblarze i cieszymy się, że możemy wam nadać tytuł lidera branży drzewnej – mówił Jan Szynaka, prezes Izby, współwłaściciel i prezes zarządu firmy Szynaka Meble z Lubany, wręczając wyróżnienie, które odebrali – Krzysztof Aleksandrowicz i Bartosz Panas, członkowie zarządu spółki Kronospan Polska.
Targi Hausmesse trwały sześć dni, a udział w nich wzięło około 2 tysiące osób. Organizatorzy przygotowali nie tylko wiele atrakcyjnych wydarzeń artystycznych i edukacyjnych, ale także niezapomnianą wieczorną rozrywkę. Udział w targach był okazją do zapoznania się z najnowszymi projektami, wzornictwem i technologią Kronospan oraz do nawiązania cennych kontaktów biznesowych, jak również do miłego spędzenia czasu.
Kronospan Design Center, w którym odbywał się event, to otwarte w roku 2012 nowoczesne centrum szkoleniowo-wystawiennicze. Całość zajmuje ponad 3,2 hektara i obejmuje hale wystawiennicze, dom pokazowy, budynek szkoleniowy, budynek restauracyjny oraz pomieszczenia warsztatowe. Centrum służy zarówno specjalistom z branży drzewnej i meblarskiej, jak również studentom.
- Dwunasta edycja targów to kawał czasu, to także 25 rocznica mojego życia, nie tylko pracy w Kronospan. Wypływa z nich nauka, że najważniejsze w biznesie jest, aby nigdy się nie zatrzymywać– mówiła Dagmara Mach, członek zarządu Kronospan Mielec, która dodała, że targi ewaluowały, zmieniały się, a ich organizacja to nie tylko praca, ale ogromna pasja.
Z okazji jubileuszu przygotowana została kapsuła czasu, która ma zostać otwarta za 50 lat. Umieszczone w niej zostały między innymi próbki wyrobów firmy Kronospan.
Od rodzinnego tartaku do ogólnoświatowej ekspansji
Historia firmy Kronospan sięga roku 1897, kiedy to w małej miejscowości w austriackich Alpach w Lungoetz powstał rodzinny tartak. Dziś Kronospan to produkcja w 22 krajach Europy, w Stanach i w Chinach, w ponad 40 fabrykach.
W Polsce grupa jest obecna od 1989 roku, kiedy to podpisano umowę z Zakładem Płyt Wiórowych w Szczecinku. Najpierw utworzono spółkę join-venture Polspan. Punktem zwrotnym w działalności firmy było podpisanie w roku 2010 porozumienia z władzami Szczecinka.
- Było to wyrazem nowego myślenia o przedsiębiorstwie – mówił Maciej Makselon, wiceburmistrz miasta Szczecinek. W sumie samorząd podpisał z firmą 5 porozumień, których efektem było działanie na rzecz mieszkańców i regionu. Przyczyniło się ono zarówno do poprawy stanu środowiska naturalnego jak i do skokowego rozwoju biznesowego firmy Kronospan.
-Wspólnie zrealizowaliśmy mnóstwo spektakularnych inwestycji, takich jak między innymi kompleksowa przebudowa gospodarki odpadowo-ściekowej na terenie i wokół zakładu, przebudowa ulicy Waryńskiego, modernizacja suszarni płyt MDF czy budowa i uruchomienie kosztem 100 mln euro systemu ochrony powietrza – przypomniał wiceburmistrz. Inne przedsięwzięcia to także budowa stacji rowerowych i zakup rowerów czy pomoc w utworzeniu Centrum Organizacji Pozarządowych.
- Na szczególne podkreślenie zasługuje utworzenie Szczecineckiego Klastra Meblowego, działającego od września 2023 roku. Od momentu złożenia podpisu przez przedstawicieli miasta, starostwa, Pomorskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Kronospan zostały zainwestowane setki milionów euro, powstały tysiące metry kwadratowe hal produkcyjnych, oraz instytucji badawczo-rozwojowych, utworzono setki miejsc pracy, dając ogromny impuls branży przetwórstwa drzewnego a także Szczecinkowi – impuls do rozwoju gospodarczego – mówił wiceburmistrz, który zapewnił, że miasto dołoży starań, aby zintensyfikować tę współpracę, między innymi przy analizie i realizacji inwestycji związanych z budową nowoczesnej elektrociepłowni na biomasę.
Na temat zasług firmy Kronospan dla regionu mówił także Krzysztof Lis, starosta powiatu szczecineckiego.
-Chciałem podziękować za wszystkie przedsięwzięcia, które były realizowane na terenie powiatu i miasta, za tysiące miejsc pracy, które funkcjonują dzięki firmie i miejsca towarzyszące, za płacone podatki – mówił.
Wspomniał o współpracy firmy ze szkołami, o utworzeniu Uniwersytetu Dzieci i Młodzieży, który funkcjonuje przy współpracy samorządu i Politechniki Koszalińskiej, o uruchomieniu na terenie uczelni Wydziału Drzewnego oraz o programie stypendialnym dla uczniów klasy technologii drewna w Zespole Szkół Technicznych.
- Bez firmy Kronospan nie byłoby to możliwe. Świadczy to o tym, że firma działa nie tylko jako podmiot gospodarczy, ale także dba o otoczenie – dodał.
Na temat współpracy z firmą mówiła także posłanka Renata Rak, pracująca w sejmowej komisji ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa, w której posiedzeniach uczestniczą przedstawiciele firmy Kronospan.
-Przedsiębiorcy są solą tej ziemi, a rząd zdaje sobie sprawę z tego, że współpraca z nimi musi się rozwijać – stwierdziła i zwróciła uwagę na realizację przez firmą takich projektów jak akcja Grow czyli Kronodrzewko, w ramach której posadzonych zostało już ponad 2,2 miliona drzew w Europie i USA.
Premiera nowych produktów Kronospan
Trzeci dzień targów Hausmesse był także okazją do przedstawienia nowych produktów firmy. Była nimi kolekcja dekorów PURE, skierowana do największych klientów Kronospan – producentów mebli, której oficjalna premiera nastąpi dopiero w listopadzie 2024 roku.
Obejmuje ona 8 stonowanych matowych dekorów, nawiązujących do obecnych potrzeb i trendów rynku. Dekory matowe w nowej strukturze komponują się z każdym drewnem i z każdym pozostałym dekorem z kolekcji. Struktura półmatowa jest dwukrotnie bardziej odporna między innymi na zarysowania. Zapowiedzianą nowością są także 18 milimetrowe blaty kuchenne FitLine.
Zakupu produktów firmy można dokonać przez stronę Kronosfera, która została wyposażona w nowe funkcjonalności i która na bieżąco oferuje ciekawe rabaty i przeprowadza wiele akcji promocyjnych.
Kronospan to 50 procent przychodów branży płyt drewnopochodnych
Firma posiada zakłady w Szczecinku, Mielcu, Strzelcach Opolskich, Pustkowie, Poznaniu, Rudawie, Szczecinie i Rytlu, a jej oferta obejmuje: Kronodesign – materiały do produkcji mebli, Kronobuild – materiały konstrukcyjne dla budownictwa, Kronooriginal Rocko – materiały i akcesoria wykończeniowe – podłogi oraz Kronoart – panele elewacyjne.
Kronospan jako pierwszy w branży drzewnej wprowadza innowacyjne technologie. W ostatnim czasie wdrożył najnowocześniejszą w Polsce, prośrodowiskową technologię filtracyjną. Firma stworzyła także unikalny łańcuch dostaw, aby dostarczyć swoje produkty projektantom i producentom.
Kronospan jest liderem wśród firm sektora bazującego na drewnie, spółki Grupy w roku 2022 wygenerowały 6,8 mld zł przychodu. Pozostałe firmy tej branży to PGL Lasy państwowe z przychodami rzędu 1,46 mld zł, Grupa Mondi w zakresie produkcji papieru (7,8 mld zł) oraz Ikea Industry w segmencie produkcja mebli (6,2 mld zł). Dane na ten temat przedstawiał podczas oficjalnej części targów dr inż. Tomasz Wiktorski z B+R Studio.
Wynika z nich, że spółki Kronospan w Polsce odpowiadają za prawie 50 procent przychodów branży płyt drewnopodobnych, zatrudniają 4 tysiące osób, czyli ponad 4 procent branży drzewnej i 1 procent pracowników sektora leśno-drzewnego w Polsce. Na całym świecie Kronospan zatrudnia 14 tysięcy osób.
Tomasz Wiktorski podkreślił, że w ostatnich dwóch latach obserwujemy szybszy spadek wolumenu produkcji mebli przy wolniejszym spadku wartości produkcji. Jednocześnie zmienia się struktura handlu płytami.
Ważnym elementem strategii rozwoju firmy Kronospan jest dbałość o środowisko poprzez efektywne zużycie surowców oraz zastosowanie nowoczesnych rozwiązań z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Spółki Grupy w Polsce używają około 30 procent drewna poużytkowego w produkcji płyt wiórowych. Technologia pozwala używać 100 procent, ale na przeszkodzie stoją obowiązujące w naszym kraju przepisy, ograniczające możliwość pozyskania i przywozu drewna poużytkowego z innych krajów. Tymczasem dzięki recyklingowi można by uchronić 15 tysięcy hektarów lasów rocznie.
- Od początku roku 2024 obserwujemy poprawę wielu wskaźników. Firmy na nowo układają łańcuchy dostaw i budują swoja konkurencyjność na nowych warunkach. Poza tym rośnie popyt na kredyty mieszkaniowe – mówił prelegent.