Z opublikowanych we wtorek danych Eurostatu wynika, że w stosunku do poprzedniego kwartału wzrost gospodarczy wyniósł 0,2 proc. W stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku PKB eurolandu wzrósł o 1,4 proc. Jeszcze kwartał wcześniej było to 1,6 proc.
Coraz więcej krajów notuje zerowy wzrost (jak Belgia czy Hiszpania) lub wręcz ujemny. Prócz Grecji czy Portugalii, spadek PKB odnotowały także Cypr i Holandia. Gospodarka Niemiec, która jest lokomotywą UE, radzi sobie całkiem nieźle i rozwija się w tempie 2,6 proc. Nawet w tym przypadku nastąpił jednak spadek tempa wzrostu ? bo w pierwszym kwartale było to 4,6 proc, a w drugim 2,9 proc.
? Na razie wiemy jedno: wzrost gospodarczy w Europie zwalnia ? komentuje w rozmowie z Businesstoday.pl analityk Marek Zuber. Zauważa on, że w kontekście wydarzeń w UE nie jest to zaskoczenie. Co gorsza ? wiadomo, że spowolnienie będzie postępować. Choćby dlatego, że perspektywa cięcia wydatków i oszczędności, przed którą stoi obecnie Europa, nie będzie sprzyjać stymulowaniu wzrostu, a wręcz przeciwnie. Pogarszają się także nastroje przedsiębiorców.
? Niestety, w tej chwili trudno przewidzieć jak duże będzie to spowolnienie, bo to się dopiero okaże. Na pewno mamy przed sobą czas wolniejszego wzrostu, co wcale nie oznacza, że czeka nas recesja ? dodaje analityk. Czy wolniejszy wzrost w Europie może zaszkodzić Polsce? Zuber uważa, że taki negatywny wpływ jest poza dyskusją, choć obniżenie wzrostu będzie u nas, jego zdaniem, mniejsze niż w innych krajach.
Są jednak także pewne korzyści i szanse, które może wyciągnąć z tej sytuacji polska gospodarka. ? Okres oszczędzania i mniejszego wzrostu sprzyja szukaniu przez konsumentów tańszych produktów. I my jesteśmy tu w dobrej sytuacji. Bo nasze produkty nie tylko są tańsze, ale też nie ustępują innym jakością. A naszym producentom sprzyja obecnie także relacja złotówki do innych walut ? zauważa Zuber.
Wzrost w Europie zwalnia
Dodano: / Zmieniono:
Wzrost gospodarczy w strefie euro wyniósł w trzecim kwartale 1,4 proc. podał Europejski Urząd Statystyczny. Coraz więcej krajów eurolandu notuje jednak zerowy wzrost lub spadek PKB.