„Sport naszą chlubą narodową”
- Cieszę się, że obecnemu rządowi udaje się patrzeć całościowo na sport. Poczynając od kształcenia dzieci i młodzieży, wyłapywaniu talentów, czy zdyscyplinowany proces treningów, aż po te talenty, które w wieku dorosłym zostaną naszymi mistrzami Polski, Europy i świata – mówił premier podczas panelu poświęconego promocji kultury fizycznej oraz wpływu sportu na kształtowanie postaw społecznych. Premier zwrócił uwagę, że obecne działania rządu w dziedzinie sportu nie ograniczają się jedynie do inwestycji w infrastrukturę, ale obejmują również działania z zakresu kto, kogo i jak trenuje. Wśród działań, które zmierzają do holistycznego spojrzenia na sport i kulturę fizyczną szef rządu wspomniał o programie Ministerstwa Sportu i Turystyki o nazwie Skaut. Jak mówił, w ramach programu w każdej gminie mamy powołanego trenera lub nauczyciela, którego zadaniem jest wyłapanie talentów, co pozwoli w odpowiedni sposób przekazać ten narybek dalej.
Ponadto premier Mateusz Morawiecki podkreślił fakt znacznego zwiększenia wydatków na sport. - Wydatki wzrosły o 93 proc. w porównaniu z wydatkami sprzed trzech-czterech lat. Dodał, że ta możliwość związana jest z uszczelnieniem systemu podatkowego. Dzisiaj państwo polskie - przez uszczelnienie podatków - stać na różne inwestycje i mądre angażowanie środków - wyjaśnił. Według premiera proponowane działania mają szansę z polskiego sportu uczynić chlubę narodową.
Tworzenie nowych gałęzi gospodarki
W czasie wizyty na 28. Forum Ekonomicznym premier Mateusz Morawiecki wziął udział w dyskusji dotyczącej wyzwań w tworzeniu nowych gałęzi gospodarki. Rozmawiano także o niezbędnych warunkach, które powinny być spełnione, by wesprzeć polskie firmy w odnoszeniu globalnych sukcesów. - Branża gier komputerowych to nasza perełka eksportowa – powiedział szef rządu. Zwrócił uwagę, że „ważne jest to, abyśmy mieli jak najwięcej branż, w których nasze umiejętności, nasza kreatywność będą sprzęgnięte z rozwojem gospodarczym, ponieważ gry mogą być wirtualne, ale zyski i miejsca pracy realne”.
Szef rządu zapowiedział rozwiązania korzystne dla producentów gier, m.in. ulgi podatkowe, jeśli gra będzie zawierała elementy kulturotwórcze, a także promocję gier przez PAIH. Na zakończenie premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że chciałby by następny Wiedźmin powstał w oparciu np. o Monte Cassino Wańkowicza albo Fiedlera, albo Sienkiewicza nawet, bo trudno sobie wyobrazić lepszą promocję Polski niż to, co robi przemysł gamingowy.
Spotkanie z premierem Litwy
Szef polskiego rządu spotkał się również z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.