– Nie jesteśmy czynnym elementem w przygotowaniu ustaw, ale oczywiście interesujemy się tym, bo jakiekolwiek zmiany w kredytach w CHF będą miały wpływ na system bankowy – powiedział Glapiński podczas konferencji prasowej po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Dodał, że NBP przygotowywał analizy w tej sprawie, ale nie na szeroką skalę. Nie chciał też komentować kwestii kursu sprawiedliwego.
Wcześniej w tym tygodniu główny analityk Standard & Poors Global Ratings odpowiedzialny za rating Polski Felix Winnekens zapowiadał, że agencja będzie obserwować ewentualne zaangażowanie NBP w plany dotyczące konwersji kredytów hipotecznych z CHF na PLN.
NBP a Brexit
– Decyzja Wielkiej Brytanii, podjęta w referendum o wyjściu z Unii Europejskiej polskiej gospodarki nie dotknie w ogóle, albo w znikomym stopniu, a Narodowy Bank Polski nie widzi żadnych zagrożeń gospodarczych i finansowych dla Polski związanych z Brexitem – przkoenywał Glapiński. – Nie widzimy żadnych zagrożeń gospodarczych i finansowych dla Polski związanych z Brexitem. Geopolitycznie, oczywiście jest to bardzo poważny problem – dodał. – Właściwie dziś skutki dla polskiej gospodarki należy ocenić jako zerowe, bo to tąpnięcie było godzinowe – mówił.
Według szefa banku centralnego, nie ma podstaw, by po Brexicie zmieniać oczekiwania co do wzrostu PKB. – Ani nasza wymiana handlowa z UK, ani finansowe powiązania nie powodują, aby to był znaczący czynnik – podsumował Glapiński.
W komunikacie po zakończonym dziś posiedzeniu RPP napisała, że "źródłem niepewności dla gospodarki - w tym dla kształtowania się cen - pozostaje ryzyko pogorszenia globalnej koniunktury zwiększane przez niepewność dotyczącą skutków referendum w Wielkiej Brytanii oraz wahania cen surowców".