Beata Szydło pogratulowała szefowi ukraińskiego rządu 25-lecia niepodległości Ukrainy. Przy tej okazji złożyła na ręce Wołodymyra Hrojsmana życzenia, by kolejne lata były jak najlepszymi. Wyraziła również nadzieję, że „uda się w bardzo krótkim czasie rozwiązać problemy, które w tej chwili są związane z agresją Rosji na Ukrainę”.
– Jesteśmy i chcemy być ambasadorem Ukrainy na arenie Unii Europejskiej. Podkreślamy, że wolna, suwerenna i demokratyczna Ukraina to jest gwarancja bezpieczeństwa Europy i Polski – mówiła premier. Podkreśliła, że Polska opowiada się za utrzymaniem sankcji wobec Rosji. – Uważamy, że Porozumienie Mińskie musi być wypełnione i takie stanowisko będziemy prezentować podczas szczytu (Unii Europejskiej - red.), na którym będzie dyskusja na ten temat w Brukseli – dodała.
Pogłębiona współpraca
– Chcemy wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne – zadeklarowała następnie premier. W tym celu, jak podkreśliła szefowa rządu, planowana jest budowa infrastruktury, która będzie łączyła oba kraje. Dodatkowo, szefowa rządu wspomniała o wspólnej realizacji projektów kulturalnych i dotyczących rozwoju instytucji obywatelskich. Ponadto, Szydło poinformowała, że Polska i Ukraina będą starały się zrealizować konsultacje międzyrządowe.
– Polska i Ukraina, to też jest nasza wspólna historia. Często historia niełatwa, trudna, ale powinniśmy dzisiaj szukać w tej historii tych płaszczyzn, które nas łączą – mówiła premier. – Dobre relacje są gwarancją tego, żebyśmy mogli mówić o bezpieczeństwie i o tym, że razem stawiamy czoła wyzwaniom i zagrożeniom – dodała.
Rozmowy na marginesie XXVI Forum Ekonomicznego
Premier Beata Szyło rozmawiała z Wołomydyrem Hrojsmanem również we wtorek (6 września) podczas spotkania z pozostałymi premierami państw Grupy Wyszehradzkiej. Szefowie rządów Polski, Słowacji, Czech i Węgier wyrazili po tych rozmowach wsparcie dla dalszych dążeń integracyjnych Ukrainy z Unią Europejską, w tym w kwestii wiz oraz ratyfikacji umowy stowarzyszeniowej.