Paweł Tanajno to dla wielu nadal osoba mało znana. Podczas wczorajszej debaty prezydenckiej pokazał się jako obrońca mikro i małych przedsiębiorców. Był wyrazisty i ostry w swoim przekazie. Nie bał się używać mocnych określeń i wielokrotnie wypominać rządowi nieudolność w walce z gospodarczymi efektami pandemii COVID-19. Bezpośrednio atakował także prezydenta Andrzeja Dudę. – Skala obłudy politycznej przebiła wszystkie rejestry. Panie Andrzeju, obiecywał pan pomoc dla frankowiczów. Co pan dla nich zrobił przez te lata? Współczuję widzom, że muszą słuchać tej obłudy – mówił podczas debaty.
To jednak nie pierwsze wybory, w których startuje Tanajno. Bardziej dociekliwi obserwatorzy sceny politycznej mogą go pamiętać z poprzedniej kampanii prezydenckiej w 2015 roku oraz z dość niecodziennej kampanii samorządowej w 2018 roku, gdy Tanajno starał się o fotel prezydenta Warszawy.
Jedyny, który się wyróżnił
Zdaniem części specjalistów, to właśnie Paweł Tanajno był jednym kandydatem, który realnie wyróżnił się spośród wszystkich uczestników wczorajszej debaty prezydenckiej emitowanej na antenie Telewizji Polskiej.
– Jedyną osobą, która używała bardzo spektakularnych, mocnych określeń był Paweł Tanajno, który atakował nie tylko prezydenta Andrzeja Dudę, ale i wszystkich pozostałych, ponieważ atakował partyjność kandydatów, aktualny układ sił politycznych. A jako rzecznik takiego powiedziałabym „odpartyjnienia wszystkiego, co się da”, rzeczywiście posługiwał się niewybrednymi określeniami np. mówił „o zagładzie gospodarki” – powiedziała dla Wprost.pl Dr Ewa Marciniak, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.
Paweł Tanajno – kim jest?
Przedsiębiorca, specjalista od zarządzania, niedoszły prawnik, urodził się w 1975 roku w Warszawie. Paweł Tanajno na co dzień zajmuje się nie tylko działalnością polityczną, ale głównie prowadzeniem firm. W jatach 1995-2004 prowadził sieć sklepów komputerowych Sferis, łącząc obowiązki z funkcją członka zarządu PTR Spółka z o.o. (lata 2002-2007). Od 2011 jest członkiem zarządu spółek Netwit.pl i Iam4U.pl, które działają w sektorze doradztwa i marketingu internetowego.
Kariera polityczna
Lista partii, na których listach znajdował się Paweł Tanajno, jest długa i na pierwszy rzut oka bardzo zaskakująca. Karierę polityczną rozpoczął w 2002 roku w Platformie Obywatelskiej, której członkiem był jednak tylko rok. W 2010 roku był związany z Ruchem Poparcia Palikota, z którym rozstał się po nagłośnieniu nieprawidłowości finansowych w partii na łamach tygodnika "Wprost". W 2012 roku dołączył do partii Demokracja Bezpośrednia, z której ramienia kandydował w wyborach prezydenckich w 2015 oraz wyborach samorządowych w 2018 roku. Do Parlamentu Europejskiego starał się dostać z list Kukiz '15.
W 2015 roku zajął 11. miejsce, zdobywając 29785 głosów, co stanowiło 0,2 proc. głosów ważnych. Poparcie przekazała mu także kandydatka Partii Kobiet Iwona Piątek.
Rozum i Godność Człowieka
Kandydat na prezydenta w znacząco innym świetle pokazał się podczas poprzedniej kampanii, w której brał udział. Mowa o wyborach samorządowych w 2018 roku, w których Tanajno ubiegał się o fotel prezydenta m.st. Warszawy. W programie kandydata znalazło się m.in. odkorkowanie miasta poprzez podwojenie ilości pasów ruchu na jezdniach, darmową pizzę hawajską dla Warszawiaków, a także dużą dawkę rigczu (skrót od określenia "Rozum i Godność Człowieka"), którego jego zdaniem, brakowało innym kandydatom na prezydenta miasta. Komitet Wyborczy Odkorkujemy Warszawę, Rigcz, Tanajno, Hawajska+ zebrał 3745 głosów, co przełożyło się na poparcie na poziomie 0,42 proc.
Czytaj też:
MEMY po debacie prezydenckiej. Internauci rozważają czy „1 z 10” wygrał Jozin z bazin czy Petru