Aktualna moc wszystkich polskich instalacji PV to już ponad 1,83 GW. Dotychczasowe efekty programu „Mój Prąd” – 73 tysiące wniosków o dotacje – to 408 MW zainstalowanej mocy.
Czym jest program „Mój Prąd”?
Program „Mój Prąd” stanowi instrument dedykowany wsparciu rozwoju energetyki prosumenckiej, a konkretnie wsparcia segmentu mikroinstalacji fotowoltaicznych (PV).
Jak argumentuje rząd „wdrożenie programu będzie silnym impulsem dla dalszego rozwoju energetyki prosumenckiej i znacząco przyczyni się do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju energetyki odnawialnej”.
Przydomowe elektrownie. Cel i budżet programu „Mój Prąd”
Celem programu jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski. Natomiast kwota dla bezzwrotnych form dofinansowania to mld zł.
Program „Mój Prąd”: kogo dotyczy?
Każda osoba fizyczna wytwarzająca energię elektryczną na własne potrzeby, która ma zawartą umowę kompleksową regulującą kwestie związane z wprowadzeniem do sieci energii elektrycznej wytworzonej w mikroinstalacji.
Ile można dostać na fotowoltaikę?
Dofinansowanie w formie dotacji stanowi do 50 proc. kosztów kwalifikowanych mikroinstalacji wchodzącej w skład przedsięwzięcia nie więcej niż 5 tys. zł na jedno przedsięwzięcie. Moc instalacji musi się mieścić w zakresie 2 do 10 kW.
Terminy składania wniosków w programie „Mój Prąd”
Termin pierwszego naboru trwał od 30 sierpnia 2019 r. do 20 grudnia 2019 r. i został zakończony. Natomiast termin drugiego naboru trwa – od 13 stycznia 2020 r. do 18 grudnia 2020 r. lub do wyczerpania środków. Wedle słów szefowej resortu rozwoju program będzie kontynuowany.
Jak wnioskować o pieniądze na fotowoltaikę?
Wnioski można składać:
- poprzez formularz udostępniony na portalu Gov.pl
-
lub w formie papierowej na formularzu, z podpisem własnoręcznym wnioskodawcy
Czytaj też:
Fotowoltaika pomoże elektromobilności. Skuteczniej niż dopłaty