Jak mówił na antenie radiowej „Jedynki” pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała, budowa portu ma się rozpocząć w tym roku. Najprawdopodobniej latem. – Wszystko na to wskazuje i wszystko robimy, żeby tak właśnie było. Toczy się postępowanie o wydanie decyzji środowiskowej i zatwierdzenie planu inwestycyjnego – powiedział Horała.
Wywłaszczenia pod CPK
Jak mówi Horała, prace przy budowie megalotniska prawdopodobnie uda się rozpocząć bez prowadzania przymusowych wywłaszczeń, bo spółce, póki co, udaje się uzyskać odpowiednio dużo terenów na mocy dobrowolnych umów.
– Zainteresowanie jest duże, luty był pod tym względem rekordowym, cały czas napływają nowe wnioski – powiedział Horała i przypomniał, że w parlamencie trwają prace nad ustawą, która ma umożliwić oferowanie wyższych kwot osobom wywłaszczanym przymusowo.
Według nowelizacji ustawy wywłaszczanym będzie można zaoferować 120 proc. wartości dla gruntów i 140 dla budynków. Tym, którzy biorą udział w programie dobrowolnych wywłaszczeń już teraz można oferować wyższe kwoty.
Centralny Port Komunikacyjny
Centralny Port Komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, którego zadaniem będzie zintegrowanie transportu lotniczego, kolejowego i drogowego.
W ramach tego projektu w okolicach miejscowości Baranów położonej 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze 3 tys. hektarów zostanie wybudowany Port Lotniczy Solidarność. Według wstępnych założeń w pierwszym etapie miałby on obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie.
Wkrótce rozpoczną się pierwsze prace budowlane w Łodzi, na budowie tunelu Kolei Dużych Prędkości. Poza tym zarząd spółki zarządzającej projektem rozpisał już dwa przetargi na wykonanie projektów obiektów towarzyszących lotniska. Chodzi o terminal cargo, wieżę kontroli lotów, obiekty służb ratowniczo-gaśniczych czy centrum operacyjne lotniska.
Czytaj też:
Mieszkańcy Brzezin nie chcą kolei w ramach CPK. Pojechał do nich Andrzej DudaCzytaj też:
Ryanair szybko zniknie z Lotniska Chopina? O’Leary nie ma wątpliwości