— Chcieliśmy włożyć całą naszą energię i wysiłki w odwrócenie sytuacji i przywrócenie banku na właściwe tory. Boli mnie, że nie mieliśmy na to czasu i że w tym pamiętnym marcowym tygodniu nasze plany zostały pokrzyżowane. Naprawdę mi przykro z tego powodu – powiedział podczas spotkania z akcjonariuszami Axel Lehmann.
Upadek Credit Suisse
W marcu szwajcarskie władze ogłosiły, że bank Credit Suisse zostanie przejęty przez swojego największego rywala – UBS. Tak kończy się 166-letnia historia. Piętrzące się problemy doprowadziły drugi najpotężniejszy bank Szwajcarii na skraj upadku. Media nie poświęcałyby tej sprawie tyle uwagi, gdyby nie chodziło o kraj, który od dziesięcioleci jest gwarantem najwyższej jakości usług w tym zakresie.
Bloomberg przeanalizował skandale, afery i zwykłe błędy, które w ostatnich 30 latach stały się udziałem Credit Suisse. Początków dzisiejszych problemów agencja dopatruje się w przejęciu First Boston, amerykańskiego partnera szwajcarskiego banku, latem 1990 roku. First Boston pożyczał w latach 80. miliardy dolarów na finansowanie ryzykownych transakcji, co doprowadziło do jego poważnych problemów, a w konsekwencji przejęcia.
Nietrafione przejęcia
Credit Suisse w kolejnych latach dokonał jeszcze szeregu nietrafionych przejęć.
– U podstaw upadku Credit Suisse leży przywództwo, a raczej jego brak — powiedział w rozmowie z Bloombergiem Thomas Bell, członek zarządu banku na początku XXI wieku. – Nikt tak naprawdę nie wiedział, co robią wszystkie jego części, co doprowadziło do złego zarządzania ryzykiem i kryzysu.
Czytaj też:
Konkurencja przejmuje Credit Suisse. Kilkadziesiąt tys. osób straci pracę
Czytaj też:
Po upadku Credit Suisse problemy ma też Deutsche Bank. Morawiecki o „niepokoju”