W poniedziałek Główny Urząd Statystyczny opublikował najnowsze dane dotyczące zatrudnienia i przeciętnego wynagrodzenia w 2022 roku. Tempo wzrostu płacy było wysokie, ale wciąż mniejsze, niż inflacja.
Przeciętne pensje rosły
Jak podaje GUS, w 2022 roku przeciętna pensja w gospodarce wyniosła 6346 złotych i 15 groszy brutto. W porównaniu do roku 2011 wzrost jest spory — wynosi 11,7 proc. Jest też większy niż wzrost notowany w poprzednim roku, kiedy to różnica między przeciętną pensją z 2020 a 2021 roku wyniosła 8,7 proc. na plusie.
Trudno się jednak cieszyć z tych danych, jeśli porównamy je ze wskaźnikiem inflacji, bo okaże się wtedy, że realnie wynagrodzenia w Polsce malały. Wzrost cen w całym 2022 roku wyniósł 14,4 proc., a więc można przyjąć, że pensje były o 2,7 proc. niższe.
Rośnie zatrudnienie w gospodarce
Według danych wstępnych w 2022 r. przeciętne zatrudnienie w gospodarce narodowej wyniosło 11,0 mln etatów. W stosunku do poprzedniego roku było to więcej o 1,4 proc. Najwięcej etatów skupionych było w sekcji Przetwórstwo przemysłowe – 23,2 proc. przeciętnego zatrudnienia ogółem.
W odniesieniu do 2021 r. przeciętne zatrudnienie zmniejszyło się w pięciu sekcjach, najwyższy spadek odnotowano w sekcjach Wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę oraz Rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo (po 1,2 proc.). W stosunku do 2021 r. przeciętne zatrudnienie najbardziej wzrosło w sekcjach Informacja i komunikacja (o 10,2 proc.) oraz Zakwaterowanie i gastronomia (o 7,1 proc.).
Czytaj też:
Najniższa krajowa w górę. Razem z nią składki i mandatyCzytaj też:
Krótka rozmowa o pracę zamiast CV. Nowa strategia w rekrutacji