W poniedziałek Narodowy Bank Polski opublikował wyniki ankiety dotyczącej sytuacji na rynku kredytowym. W drugim kwartale tego roku warunki nie zmieniły się w istotny sposób dla dużych przedsiębiorców, ale w przypadku małych i średnich firm zostały zaostrzone. „Banki podwyższyły marże kredytowe, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem, ale również zwiększyły maksymalną kwotę kredytu. Wzrost zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku, zdaniem banków, wzmacniał popyt gospodarstw domowych na kredyty konsumpcyjne” – czytamy w komunikacie.
Zaostrzenie polityki kredytowej
Kolejne zaostrzenie warunków udzielania kredytów banki zapowiadają na trzeci kwartał i tym razem dla wszystkich. Także dla klientów, którzy ubiegają się o kredyty hipoteczne.
„Na trzeci kwartał 2023 r. banki zapowiadają zaostrzenie kryteriów udzielania wszystkich rodzajów kredytów oraz oczekują spadku popytu na kredyty dla MSP, jak również dalszego wzrostu popytu na kredyty dla dużych przedsiębiorstw oraz kredyty mieszkaniowe i konsumpcyjne” – podał Narodowy Banki Polski.
Kredyty hipoteczne
Zaostrzenie polityki kredytowej, zwłaszcza w przypadku kredytów hipotecznych, ma być dla banków sposobem na podniesienie opłacalności tego segmentu. Jak pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”, w tej chwili te produkty są dla większości firm kulą u nogi.
Banki muszą sobie także kompensować straty, wynikające ze zwycięstwa frankowiczów przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Co więcej, do walki dołączają teraz złotówkowicze, którzy domagają się usunięcia z umów wskaźnika referencyjnego WIBOR.
Czytaj też:
Kredyt 2 proc. namieszał na rynku. Ekspert: Ofiar będzie więcejCzytaj też:
Buda o stopach procentowych: Obniżka jeszcze w tym roku jest realna