Nie milkną echa słów Beaty Rutkiewicz, która miała podważyć decyzję o budowie elektrowni jądrowej w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.
Zmiana lokalizacji dla elektrowni jądrowej? Rząd zaprzecza
Nowa pani wojewoda pomorska zakwestionowała wybrane już wcześniej miejsce podczas spotkania w Chojnicach 17 stycznia. Po jej wypowiedzi, w mediach rozpętała się burza. Wielu polityków i ekspertów z różnych stron politycznego sporu mówiło jednym głosem, że gdyby rzeczywiście doszło do zmiany lokalizacji, projekt budowy elektrowni jądrowej musiałby zostać odłożony znów na wiele lat. A i tak jest opóźniony, bo planowane na 2030 r. wygaszanie elektrowni w Bełchatowie, która dostarcza jedną piątą energii do krajowego systemu, wytworzy ogromną lukę na rynku, którą trzeba będzie szybko zastąpić dużym i stabilnym źródłem.
Po fali krytyki na słowa wojewody, Beata Rutkiewicz wydała krótkie oświadczenie, w którym de facto przyznała, że lokalizacja dla nowej elektrowni jądrowej była przez nią kwestionowana, ale decyzja o zmianie lokalizacji nie zapadła.
Opinię publiczną uspokajać zaczęli więc przedstawiciele władz centralnych, którzy odcinają się od słów wojewody. Szef KPRM, Jan Grabiec, powiedział w wywiadzie dla Radia Zet, że nie ma podstaw do zmiany lokalizacji dla elektrowni jądrowej.
Czytaj też:
Niespodziewane zamieszanie wokół polskiej elektrowni jądrowej. Rząd zmieni lokalizację?
Morawiecki apeluje w sprawie elektrowni jądrowej
Do całego zamieszania odniósł się również były premier.
– Budowa elektrowni jądrowej nie może utknąć w martwym punkcie politycznych sporów. Nie traćmy czasu, razem budujmy bezpieczną przyszłość dla Polski. – napisał Morawiecki na platformie X (dawny Twitter – red.) i dołączył nagranie.
Mówi w nim, że pierwsza polska elektrownia atomowa to klucz do bezpieczeństwa energetycznego Polski. – Bezpieczeństwa, które postawiliśmy sobie jako absolutny priorytet. Po latach negocjacji zakończyliśmy umowę z naszym najważniejszym partnerem – ze Stanami Zjednoczonymi. Polska nie może sobie dziś pozwolić na opóźnianie budowy elektrowni jądrowej – tłumaczył były premier.
Wezwał nowy rząd, aby kontynuował prace nad strategicznymi projektami, które wzmacniają bezpieczeństwo kraju. – Nadal inwestujmy w nowoczesne technologie, abyśmy mogli utrzymać szybkie tempo rozwoju z ostatnich lat. Pamiętajmy, że przed Polską stoją wielkie wyzwania. Nie marnujmy czasu na minimalizm. Budujmy silną i bezpieczną Polskę – podsumował Morawiecki.
Czytaj też:
Gdzie powstanie polska elektrownia jądrowa? Mariusz Błaszczak: Ogromny chaosCzytaj też:
Zwrot w sprawie elektrowni jądrowej. Morawiecki: To przekleństwo naszej polityki
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.