25 i 26 grudnia, czyli święta Bożego Narodzenia, i 1 stycznia to dni ustawowo wolne od handlu. Gdyby sklep został otwarty, to handlować w nim może tylko właściciel lub osoba zatrudniona na umowę zlecenie.
Pracować w handlu nie mogą osoby, które są zatrudnione w sklepie na podstawie umowy o pracę. Wynika to z kodeksu pracy, który stanowi, że "praca w święta w placówkach handlowych jest niedozwolona". Nie ma natomiast przeszkód, by 25 i 26 grudnia lub 1 stycznia pracował w sklepie sam właściciel, albo osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia. Kodeks pracy zezwala natomiast na handel w dni świąteczne w tzw. placówkach użyteczności publicznej - np. w aptekach czy na stacjach benzynowych.
Ponieważ drugi dzień świąt przypada w sobotę, osoby zatrudnione na umowę o pracę w handlu nie tylko mają tego dnia wolne, ale zgodnie z kodeksem pracy, należy im się dodatkowy dzień wolny. Pracownik powinien odebrać go w tzw. okresie rozliczeniowym, który w większości firm upłynie z końcem roku. W praktyce pracodawcy często ustalają, że dniem wolnym za święto przypadające w sobotę jest dzień sąsiadujący ze świętem. W wypadku 26 grudnia może to być np. Wigilia.
PAP, arb