- Nie jest możliwe podpisanie tekstu tego porozumienia - ogłosiło kierownictwo związku po naradzie. Metalowcy nie zgadzają się na propozycje koncernu dotyczące organizacji pracy na poszczególnych zmianach i zasad przeciwdziałania nieobecnościom wśród załogi oraz ogłaszania strajku w zakładzie w Pomigliano d'Arco. To tam zgodnie ze strategicznym planem koncernu nowy model pandy miałby być produkowany od połowy 2011 roku. Rocznie z taśmy chodziłoby około ćwierć miliona aut.
Aby było to możliwe, argumentuje dyrekcja turyńskiej firmy, konieczna jest jak najszybsza wielka modernizacja niekonkurencyjnego obecnie zakładu o przestarzałej infrastrukturze. Fiat deklaruje gotowość zainwestowania 700 milionów euro, ale oczekuje od związkowców zgody na reorganizację pracy, większą elastyczność oraz dyscyplinę. Znany z radykalnej postawy Fiom sprzeciwił się zawarciu porozumienia, wbrew stanowisku wielkiej lewicowej centrali związkowej CGIL, do której należy. Związek zapowiedział jednocześnie ośmiogodzinny strajk generalny, 25 czerwca, należących do niego robotników, jeśli Fiat mimo jego odmowy przystąpi do realizacji planu dla fabryki w Pomigliano d'Arco.
Pozostałe związki zawodowe zgodziły się podpisać porozumienie już podczas rokowań w piątek. Wtedy Fiom sprzeciwił się umowie po raz pierwszy. Negatywne stanowisko potwierdzono podczas poniedziałkowej narady kierownictwa związku.
Przez kilka ostatnich dni o zmianę stanowiska apelowali do metalowców politycy, liderzy pozostałych związków zawodowych, Związek Przemysłowców, przedstawiciele rządu Silvio Berlusconiego, a także Kościoła katolickiego. Podkreślano, że to wielka szansa dla zakładu i włoskich fabryk koncernu. Dyrektor generalny Fiata Sergio Marchionne zarzucił zbuntowanemu związkowi, że "gra życiem 5 tysięcy ludzi" z załogi fabryki. Przypomniał, że to od decyzji metalowców zależy to, czy robotnicy ci będą mieli pracę. Zagroził również zamknięciem fabryki, jeśli plan przeniesienia produkcji pandy nie zostanie zrealizowany.
Na wtorek dyrekcja Fiata zaprosiła przedstawicieli wszystkich związków zawodowych na spotkanie w sprawie przyszłości fabryki. Przypuszcza się, że podczas tej narady dojdzie do podpisania porozumienia w sprawie fabryki, wbrew stanowisku Fiom.
PAP, arb