Minister powiedział, że konieczne jest wzmocnienie szkolnictwa zawodowego i doradztwa zawodowego już na poziomie gimnazjum. - Musimy oswajać dzieci z rynkiem pracy, żeby mówić im, że wybór szkoły nie jest tylko wyborem, jakie przedmioty będziecie mieć; to jest wybór waszej ścieżki zawodowej – powiedział Kosiniak–Kamysz.
Dodał, że niedopasowanie wybranego kierunku studiów ze zderzeniem z rynkiem pracy jest ogromnym problemem i rodzi wielką frustrację wśród młodych ludzi. - Szkolnictwo zawodowe jest bardzo potrzebne, bez rzemieślników się nie obejdziemy – przekonywał. Zwrócił uwagę, że niejednokrotnie fachowiec zarabia o wiele lepiej, niż absolwent wyższej uczelni.
Minister przypomniał, że jego resort uruchomił dodatkowo pół miliarda złotych, żeby wesprzeć aktywność zawodową i dać szansę zdobycia doświadczenia zawodowego dla osób młodych. Zdaniem ministra stabilne miejsca pracy i wsparcie polityki prorodzinnej powinno zachęcić do pozostawania w Polsce. Zwrócił uwagę, że obecnie saldo emigracji jest ujemne dla Polski.
W nowosądeckim Forum bierze udział ponad 350 młodych liderów, reprezentujących 42 kraje - z Unii Europejskiej, Europy Wschodniej, Bałkanów i Kaukazu. Są to przedstawiciele organizacji obywatelskich, społecznych, politycznych i gospodarczych. Gościem forum we wtorek był m.in. były prezydent Lech Wałęsa.eb, pap