Zysk obniżył się do 3,65 mld dolarów, lub 36 centów na akcję, w porównaniu z kwotą 4,09 mld dolarów (41 centów) przed rokiem. Obroty wzrosły o 2 proc. - do 33,4 mld dolarów.
Konglomerat, w skład którego wchodzą setki firm, ucierpiał z powodu spadku zamówień z innych fabryk, od producentów samolotów po elektrownie, oraz ze względu na wyższe koszty surowca.
Wyniki General Electric są powszechnie traktowane jako barometr gospodarki, gdyż klientami konglomeratu są konsumenci, producenci i kredytobiorcy. Z wyjątkiem segmentu usług finansowych, sprzedaż GE spadła do 16,9 mld dolarów. Filie produkcji urządzeń energetycznych zanotowały spadek rzędu 18 proc., zakłady wyrobu silników odrzutowych - o 7 proc., a sprzedaż producentów plastiku - o 2 proc.
Najbardziej rentowna w konglomeracie była sieć telewizyjna, której zyski wzrosły o 31 proc.
Tego samego dnia General Electric poinformował, że przejmie brytyjską firmę Amersham za 9,5 mld dolarów, aby skorzystać z szybkiego rozwoju segmentu barwników medycznych.
Amersham jest wiodącym w świecie producentem wyposażenia laboratoryjnego i barwników stosowanych w diagnozach medycznych. Barwniki Amershamu są używane przez urządzenia diagnostyczne, wytwarzane przez GE Medical. Brytyjska firma ma 38 proc. udziału w światowym rynku chemicznych barwników diagnostycznych, szacowanym na 5 mld dolarów. General Electric spodziewa się, że poczynając od 2005 roku, zyski przejętej firmy będą włączone do raportów finansowych konglomeratu i zwiększą jego zysk operacyjny o 100-200 mln dolarów rocznie. Część miejsc pracy w administracji Amershamu ulegnie likwidacji - powiedział dyrektor wykonawczy GE Jeffery Immelt. Obecnie w brytyjskiej firmie pracuje łącznie 10 tys. osób, podczas gdy w GE Medical - 30 tysięcy.
W zeszłym roku obroty GE Medical wyniosły 9 mld dolarów, wobec 132 mld dolarów całego konglomeratu. Obroty Amershamu osiągnęły 1,5 mld funtów.
Zakup Amershamu jest największą akwizycją GE w Europie. Do ogłoszenia przejęcia dochodzi po włączeniu do General Electric fińskiego producenta wyposażenia szpitalnego Instrumentarium Oyj kosztem 2,1 mld dolarów.
em, pap