Opodatkowanie usług bibliotek internetowych wejdzie w życie z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej, czyli 1 maja tego roku.
Tymczasem odpłatne wypożyczanie książek, gazet, magazynów lub czasopism przez biblioteki "zwykłe" będzie opodatkowane według preferencyjnej 7-proc. stawki.
Część posłów z komisji zwracała uwagę, że wprowadzenie 22-proc. stawki na usługi bibliotek internetowych jest niespójne z rządowymi programami popularyzowania internetu, m.in. z projektem Polska Biblioteka Internetowa.
"Czy rząd nie widzi potrzeby - zważywszy na to, że jest to program rządowy - takiego uregulowania tej sprawy, żeby tego typu usługi traktować ulgowo?" - pytał w trakcie posiedzenie komisji poseł Marek Zagórski (SKL).
"Zapisy, które są w VI Dyrektywie Unii Europejskiej (regulującej VAT), uniemożliwiają tworzenie innych propozycji" - odpowiadała Majszczyk.
Komisja Finansów Publicznych kończy prace nad projektem ustawy o VAT. W czwartek posłowie przegłosują kilka kontrowersyjnych zapisów.
Zdecydują o tym, które gazety, magazyny i czasopisma będą mogły korzystać z 7-proc. stawki VAT. Według projektu w wersji rządowej, nie mogłyby być to te tytuły, w których "znaczna część" powierzchni jest przeznaczona na reklamy i ogłoszenia. Jedna z propozycji, nad którą będą w czwartek głosować posłowie, zakłada wprowadzenie limitu 33 proc. powierzchni.
sg, pap