Od dziś każdy właściciel domu i lokalu usługowego, a także zarządca budynku wielolokalowego, ma obowiązek zgłoszenia do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków źródła ogrzewania budynku. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii podało dwa terminy. Jeden jest bardzo krótki.
– Za 40 proc. emisji CO2 w naszej atmosferze odpowiadają budynki, a połowa z nich to właśnie budynki mieszkalne i dlatego bardzo zależy nam na tym, aby stworzyć jednolitą, wielopoziomową strategię walki z zanieczyszczeniem powietrza, z ubóstwem energetycznym i sprawić, aby te nasze budynki były niskoemisyjne. I temu właśnie ma służyć uruchomienie Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – powiedziała wiceminister Anna Kornecka podczas konferencji prasowej.
Zgłaszanie źródeł ciepła. Są dwa terminy
Każdy piec, kominek, czy niesławny kopciuch muszą zostać zgłoszone w ciągu 12 miesięcy. Czas zaczyna się liczyć od 1 lipca. Jest jednak ważny wyjątek. Jeśli źródło ciepła zostanie zamontowane po 1 lipca, na jego zarejestrowanie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków właściciel lub zarządca będą mieli tylko 14 dni.
Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków jest elementem projektu Zintegrowanego Systemu Ograniczania Niskiej Emisji ZONE, realizowanego w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego. Projekt rozłożony jest na kilka lat – do sierpnia 2023 r. Zaplanowano w nim e-usługi dla obywateli, w tym m.in. zamawianie przeglądów kominiarskich, inwentaryzacja budynków czy wpis do rejestru uprawnionych.
– E-usługi ZONE zaprojektowane będą w taki sposób, by tworzyły łatwy, przejrzysty system odpowiadający na potrzeby obywateli, przedsiębiorców i jednocześnie zbierały kluczowe, rzetelne i weryfikowane informacje dla administracji – podkreśliła Kornecka.
Czytaj też:
Urzędnicy sprawdzą, czym ogrzewasz dom. Ruszy spis źródeł ciepła