Derek Chollet, doradca Departamentu Stanu USA spotkał się z Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. Tematem rozmowy było bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dyskutowano także na temat gazociągu Nord Stream 2.
„Bezpieczeństwo energetyczne Polski jest jednym z priorytetów w relacjach PL-USA. Wspieramy Polskę w dążeniu do dywersyfikacji źródeł energii, i podzielamy obawy Polski w sprawie Nord Stream 2 – nie dopuścimy do tego, aby Rosja kiedykolwiek w przyszłości użyła energii jako broni” – napisał na twitterze Bix Aliu, Chargé d'Affaires USA w Warszawie.
Wspólne oświadczenie Polski i Ukrainy
Rządy Polski i Ukrainy wydały wspólne oświadczenie w sprawie informacji, które podała agencja Bloomberga. Wynika z nich, że USA i Rosja porozumiały się w sprawie budowy gazociągu Nord Stream 2. Waszyngton już wcześniej zrezygnował z sankcji na Moskwę, a teraz wstrzymał nakładanie kolejnych. Berlin natomiast zobowiązał się do finansowego wsparcia Ukrainy, która najwięcej traci na uruchomieniu Nord Stream 2. W pierwszej kolejności ma zainwestować 175 mln dolarów w zieloną transformację (tymczasem Kijów według różnych szacunków przez start NS2 straci co najmniej 1,5 mld dolarów).
„Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja” – to fragment wspólnego oświadczenia szefów MSZ Polski i Ukrainy, wydanego w sprawie ostatnich wydarzeń wokół Nord Stream 2.
Czytaj też:
Spór o Nord Stream 2. Stany Zjednoczone i Niemcy zawarły porozumienie