– Na strażaków możemy zawsze liczyć w najtrudniejszych chwilach. Strażacy pomagali też w czasie pandemii koronawirusa – dowozili żywność osobom na kwarantannie i przewozili chorych do szpitali. Niech wsparcie Fundacji LOTOS będzie wyrazem naszego podziękowania i uznania za ich pracę. To bohaterowie, którym nasz koncern zawsze będzie chętnie pomagał – mówi Zofia Paryła, prezes Zarządu Grupy LOTOS.
Darowizny Fundacji LOTOS trafią do Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Pruszczu Gdańskim, Ochotniczej Straży Pożarnej w Sasinie oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzesławicach.
Samochody ratowniczo-gaśnicze
Dzięki wsparciu Fundacji LOTOS komendy powiatowe i miejskie Państwowej Straży Pożarnej województwa pomorskiego zostaną doposażone nowoczesnymi samochodami ratowniczo-gaśniczymi. W rezultacie innej darowizny nowy pojazd o napędzie 4x4 wraz z wyposażeniem trafił już do OSP w Sasinie. Ta jednostka zrzesza 33 członków i ściśle współpracuje z oddaloną o 40 km jednostką PSP w Wejherowie.
Fundacja LOTOS nie ogranicza pomocy jedynie do granic jednego województwa. Darowizna trafi także do Ochotniczej Straży Pożarnej w Krzesławicach w Małopolsce. To najstarsza, powstała w 1912 roku, jednostka w gminie Raciechowice. Obecnie posiada dwa wysłużone samochody – stara z 1983 roku i jelcza z 1977 roku. Krzesławice to miejscowość położona przy beskidzkich szlakach, odwiedzanych przez wielu turystów. Dzięki zakupowi nowego samochodu znacznie skróci się czas dotarcia do miejsca zdarzenia.
Remont i doposażenie sali edukacyjnej „Ognik”
Darowizna fundacji gdańskiego koncernu trafi również do Komendy Powiatowej PSP w Pruszczu Gdańskim, która prowadzi różne programy edukacyjne dla dzieci, m.in. turniej wiedzy pożarniczej dla uczniów. Obecnie jednostka z Pruszcza Gdańskiego realizuje też kilka rządowych programów propagujących bezpieczeństwo: „Kręci mnie bezpieczeństwo”, „Bezpieczna+” czy „Czad i ogień – obudź czujność”.
Dzięki pomocy Fundacji LOTOS możliwy będzie remont i doposażenie sali edukacyjnej „Ognik”, w której dzieci z przedszkoli i szkół podstawowych odbywają praktyczne zajęcia z zakresu bezpieczeństwa przeciwpożarowego. Interaktywne wyposażenie sali pozwoli w ciekawy sposób pokazać dzieciom, m.in. jak unikać zagrożeń związanych z ogniem. Strażacy będą uczyć, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem), w jaki sposób dbać o prawidłową wentylację, jak korzystać z gaśnic i się bezpiecznie ewakuować. Dzieci zobaczą też, jak rozprzestrzenia się dym, jak działają czujki tlenku węgla, w jaki sposób wzywać służby ratownicze i udzielić pierwszej pomocy. Podczas zajęć zapoznają się też ze sprzętem strażackim.
Podobne „Ogniki” działają już w kilku miejscach na Pomorzu, m.in. w Gdańsku. Tam otwarcie sali w 2020 roku także dofinansowała Fundacja LOTOS.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.