„Złożyliśmy wniosek do UOKiK o zgodę na powołanie spółki ORLEN Synthos Green Energy, odpowiedzialnej za przygotowanie i komercjalizację w Polsce technologii mikro i małych reaktorów jądrowych. Do zarządu spółki rekomendujemy Dawida Jackiewicza” – napisał na Twitterze Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Spółka zależna Orlenu ma się zająć wdrażaniem technologii małych modułowych reaktorów atomowych. W technologię SMR inwestuje także KGHM Polska Miedź, który podpisał umowę na rozwój technologii z amerykańską spółką NuScale.
PKN Orlen i Synthos podpisały umowę o współpracy 7 grudnia 2021 roku. Spółka, która ma powstać – o ile UOKiK wyda na to zgodę – ma współpracować z amerykańskim GE Hitachi.
– Polityka klimatyczna Unii Europejskiej wymusza na nas transformację energetyki. Podpisanie przez PKN Orlen umowy inwestycyjnej w zakresie rozwoju technologii małych reaktorów jądrowych wpisuje się w plany modernizacji branży. To szansa na szybką, efektywną i bezpieczną dekarbonizację. W przyszłości najbardziej stabilnym źródłem energii będzie atom – mówił podczas podpisywania umowy wicepremier Jacek Sasin.
Orlen i Syntos inwestują w SMR
Synthos Green Energy to spółka zależna Synthosu, której działalność skupia się na trzech obszarach: rozwoju małych reaktorów jądrowych (SMR), morskiej energetyki wiatrowej (offshore) oraz produkcji wodoru. To Synthos zapoczątkował zainteresowanie SMR w Polsce, rozpoczynając współpracę z GE Hitachi w zakresie tej technologii. Z Synthosem wspólnie chcą działać też inne podmioty z Polski: ZE PAK, PKN Orlen czy Ciech.
Czytaj też:
W Polsce staną modułowe reaktory atomowe. „Pomnik przyjaźni między Polską a USA”