1 marca poseł Marek Wesoły został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. Będzie też pełnił funkcję pełnomocnika rządu do spraw spółek energetycznych i górnictwa węglowego. O nominacji posła Prawa i Sprawiedliwości resort poinformował na Twitterze.
O tej nominacji mówiło się od dłuższego czasu
Temat nominacji posła PiS powracał od kilku miesięcy niczym bumerang. Politycy spekulowali, że wicepremier Sasin chce w ten sposób wzmocnić kierownictwo swojego resortu w obszarze górnictwa. Za sprawy transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego odpowiadał wówczas w tym resorcie wiceminister Piotr Pyzik.
Chęć zmian była w dużej mierze podyktowana kryzysem węglowym jaki zapanował w Polsce, po zbrojnej napaści armii rosyjskiej na Ukrainę. Od tamtej pory kwestiami związanymi z węglem, zamiast wiceministra Pyzika, zajmowała się Anna Moskwa, szefowa resortu klimatu i środowiska.
Notowań Pyzika nie poprawiały relacje z górniczymi związkami zawodowymi. Na dokonanie zmian wicepremier Sasin nie uzyskał wtedy zgody szefa rządu.
Sytuacja zmieniła się pod koniec lutego. To wówczas pojawiły się nieoficjalne informacje o możliwości zawarcia porozumienia w tej sprawie pomiędzy premierem Mateuszem Morawieckim a szefem resortu Aktywów Państwowych. Zapadła decyzja, że sprawami górnictwa będzie zajmował się poseł partii rządzącej pochodzący ze Śląska.
Kolejny specjalista od górnictwa. Nowe zadania nowego wiceministra
„Wiceminister Wesoły będzie odpowiadał za strategię rozwoju górnictwa i hutnictwa oraz inicjowanie, koordynowanie i monitorowanie działań z tym związanych” – informuje ministerstwo. „Do jego zdań będzie należało opiniowanie projektów dokumentów rządowych, w tym projektów prawnych, które mają znaczenie dla kształtowania polityki państwa w zakresie energetyki i górnictwa” – czytamy.
Awans posła Marka Wesołego nie oznacza jednak dymisji jego poprzednika. Dotychczasowy wiceminister Piotr Pyzik pozostanie na swoim stanowisku. Będzie miał jednak inne obowiązki. Pyzik będzie odpowiedzialny za sprawy związane z dialogiem społecznym.
Czytaj też:
Waloryzacja emerytur, ale nie tylko. Rekordzista dostanie więcej nawet o 4 tys. złCzytaj też:
Jak będziemy mieszkać w przyszłości? Dbając o środowisko, komfort i zdrowie