W środę kurs Credit Suisse zniżkował o ponad 30 proc., do 1,55 CHF za akcję- najniżej w historii. Od początku roku przecena drugiego co do wielkości szwajcarskiego banku przekroczyła 46 proc.
Saudyjski Bank Narodowy nie zwiększy zaangażowania w Credit Suisse
Dyrektor generalny Credit Suisse Ulrich Koerner zapewnił we wtorek, że sytuacja finansowa banku jest solidna, wskazując przy tym na tzw. wskaźnik pokrycia płynności, z którego może czerpać, aby wypełnić swoje zobowiązania, który jest na poziomie ok. 150 proc.
Problem jednak jest: w środę pojawiły się kolejne informacje pochodzące od prezesa największego akcjonariusza Credit Suisse, Saudi National Banku, który powiedział w wywiadzie dla telewizji Bloomberg, że nie ma możliwości zwiększania swojego zaangażowania kapitałowego w Credit Suisse ze względu na ograniczenia regulacyjne. Była to odpowiedź na pytanie o ewentualne dalsze wsparcie banku, gdyby była taka potrzeba. Saudyjski Bank Narodowy jest właścicielem 9,9 proc. akcji spółki.
Informacje o problemach największego banku Szwajcarii doprowadziły do przeceny akcji europejskich banków, ale ich skutki są dużo szersze. W obliczu obaw o przyszłość Credit Suisse inwestorzy wyraźnie się wycofują, co skutkuje spadkiem cen ropy o 5 proc.
Ropa na najniższych poziomach od ponad roku
Tym samym ceny ropy spadły do najniższego poziomu od ponad roku. Wcześniej notowania ropy wzrosły po danych pokazujących, że aktywność gospodarcza Chin wzrosła w pierwszych dwóch miesiącach 2023 r. po poluzowaniu dotychczasowej polityki wobec Covid-19. Jednak niepokój związany z Credit Suisse – wskazuje agencja Reutera – zniwelował wpływ chińskiego ożywienia gospodarczego na ceny ropy.
Czytaj też:
Silicon Valley Bank upadł w kilka dni. Druga część historii niczym casus Getin Banku