Spółka zarządzająca Centralnym Portem Komunikacyjnym dała właśnie znak, że ma co do swojego projektu bardzo ambitne plany. Wraz z ambasadami Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej zorganizowano konkurs na koncepcje architektoniczne flagowego projektu infrastrukturalnego rządu.
Pierwsza liga architektów
Pracownie, które wzięły udział w konkursie, robią wrażenie. Swoje zgłoszenia wysłały bowiem także jedne z najbardziej renomowanych pracowni architektonicznych świata. Koncepcje przedstawiły Chapman Taylor, Foster+Partners, Grimshaw, Zaha Hadid Architects, Benoy oraz Pascall+Watson.
– Zaprosiliśmy do współpracy znaczących architektów z ogromnym bagażem wiedzy, zawodowych doświadczeń i kreatywności. To był dobry pomysł. Zderzenie śmiałych koncepcji z oczekiwaniami inwestora okazało się głęboko inspirujące, otwierając nam niekiedy oczy na nietypowe rozwiązania, których nie braliśmy wcześniej pod uwagę. Niniejszym rozpoczęliśmy kolejny etap fazy planowania lotniska – mówi Dariusz Sawicki, członek zarządu CPK odpowiedzialny za część lotniskową portu.
– Do warsztatów CPK przystąpili najlepsi z najlepszych. Mam głęboką nadzieję, że efekty ich pracy będą przydatne i inspirujące dla spółki budującej nowe lotnisko w centralnej Polsce. Z drugiej strony, architekci mogli poznać założenie i oczekiwania inwestora. Cieszę się, że mogliśmy ułatwić wzajemne kontakty między CPK a branżą projektową – stwierdził Jonathan Knott, ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce.
Władze CPK mogą sobie pozwolić na sięgnięcie po najlepszych architektów świata. Rząd zakłada, że budowa portu w centralnej Polsce pochłonie od 31 do 35 mld złotych. Według optymistycznych prognoz Centralny Port Komunikacyjny ma powstać do 2027 roku.
Galeria:
Centralny Port KomunikacyjnyCzytaj też:
Lotniska w Warszawie i Radomiu do pilnej rozbudowy