Gościem TVN 24 był Marcin Horała, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, który został spytany o listę krajów z zakazem lotów do Polski.
Zakaz lotów do Polski – nowa lista
Od 16 września ma obowiązywać nowa lista z zakazem lotów do Polski. Minister Marcin Horała jest osobą, która opracowuje zaktualizowaną listę co dwa tygodnie. Został zapytany, jakich krajów można się spodziewać na nowej liście.
– Przygotowaliśmy wstępną wersję rozporządzenia, która będzie podlegała konsultacjom – przyznał. Według wstępnych informacji jednym z krajów, który ma się pojawić na zaktualizowanej liście, jest Francja.
– Współczynniki dla faktycznie Francji są niepokojąco wysokie – przyznał Horała. – Zdejmiemy z listy prawdopodobnie 14 krajów. Zostanie Hiszpania, ale Malta już możne z listy zniknąć – przyznał.
Pełnomocnik rządu ds. CPK przypomniał, w jaki sposób wybierane są kraje, które trafiają na listę.
– Główny wskaźnik to średnia liczba nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Obecnie chcemy ten limit zmienić na 90 przypadków – powiedział Marcin Horała.
Czy da się zaplanować wyjazd?
Czy możliwe jest więc planowanie wycieczek i wyjazdów zagranicznych, skoro co dwa tygodnie
– Planowanie jest bezpieczne na około 14 dni do przodu, bo tyle jest ważne rozporządzenie. Następnie przychodzą aktualne dane i mogą się tam znaleźć nowe kraje – podpowiedział wiceminister.
Odniósł się także do zarzutów przedstawicieli Unii Europejskiej, którzy twierdzą, że wprowadzane przez polski rząd zakazy lotów są niesprawiedliwe.
– Rekomendacja Unii Europejskiej ma kilka ważnych elementów. Według niej zakazem powinny być objęte kraje z liczbą 50 zakażeń na 100 tys. obywateli. Według niej powinniśmy więc zamknąć ruch z państw w połowie Europy. Jesteśmy bardziej liberalni – przyznał Horała. Jednocześnie podpowiedział, co mogą zrobić państwa, które chcą zostać wykreślone z listy.
– Jeśli Hiszpania wprowadziłaby np. wpuszczanie na pokład samolotów wyłącznie osób z negatywnym testem na COVID-19, to taki zakaz automatycznie zniesiemy. Hiszpanie podobno taki wariant rozważają – podsumował.
Czytaj też:
Odszkodowania za odwołane wycieczki. Sejm pracuje nad ustawą. Kto może liczyć na pomoc?