Wyobraź sobie sytuację, w której wiesz, że posiadasz setki milionów dolarów, ale nie możesz z nich skorzystać przez swoją niefrasobliwość. Z takim poczuciem codziennie rano budzi się najprawdopodobniej Stefan Thomas.
7002 Bitcoiny, które mogą przepaść na zawsze
Człowiek ten jest autorem krótkiego filmu animowanego, który zaraz po powstaniu Bitcoinów miał za zadanie tłumaczyć, czym największa dziś kryptowaluta właściwie jest. Za swoje dzieło Stefan Thomas otrzymał od tajemniczego twórcy zapłatę w formie 7002 Bitcoinów, które wtedy warte były 2 dolary. Była to całkiem niezła kwota nawet na tamte czasy. Sprawy jednak bardzo szybko nabrały tempa.
Kurs Bitcoina zaczął bowiem bardzo szybko rosnąć. W szczytowym momencie osiągając poziom 68,789.63 dolarów (obecnie to blisko 34 tys. dol.). Już jednak nieco wcześniej twórca filmu postanowił, że sprzeda posiadane Bitcoiny, co sprawi, że zostanie milionerem. Pojawił się jednak duży problem.
Pechowy milioner
Bitcoiny przechowywane są bowiem na cyfrowym portfelu IronKey. To usługa, która daje możliwość bezpiecznego magazynowania kryptowalu. Aby się zalogować należy oczywiście znać hasło. No i tutaj pojawia się problem. Stefan Thomas zgubił kartkę na której zapisał kombinację znaków, która otwierała jego portfel. Usługa pozwala podać błędne hasło 10 razy. 11 wpisanie złej kombinacji na zawsze blokuje dostęp.
Pechowy prawie-milioner najpierw próbował wpisać hasło sam, a następnie zatrudnił dwie firmy, które miały mu pomóc w dostaniu się do cyfrowego portfela. Łącznie wykorzystał już osiem prób logowania. Wszystkie zakończyły się porażką. Zostały mu więc tylko dwie próby.
Na horyzoncie pojawiła się jednak nadzieja. Firma Unciphered twierdzi, że wie, jak odzyskać hasło do zablokowanych Bitcoinów. Problem w tym, że jak powiedział serwisowi Wired sam Thomas, „Pracowałem już z różnymi ekspertami, więc nie mogę już negocjować z kimś nowym”. Jedynym rozwiązaniem, które bierze pod uwagę jest to, że jedna z dwóch firm, które zajmują się sprawą, zdecyduje się na wykorzystanie wiedzy Unciphered, jako podwykonawcy.
Czytaj też:
Bitcoin przekracza psychologiczną barierę. Tak dobrze nie było od ponad rokuCzytaj też:
Ożywienie na rynku kryptowalut. Bitcoin przebił psychologiczną granicę